Bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z naszych priorytetów

Autor: mat prasowe MSWiA 2019-11-22 07:52:25
89 proc. Polek i Polaków jest zdania, że Polska to kraj, w którym żyje się bezpiecznie. To wzrost o niemal 20 punktów procentowych w porównaniu do 2014 roku – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas exposé wygłoszonego w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów we wtorek (19 listopada br.) w Sejmie przedstawił posłom program działania rządu na najbliższą kadencję. W swoim wystąpieniu podkreślił, że 98 proc. obywateli czuje się bezpiecznie w najbliższej okolicy. - Polacy czują się wreszcie w swojej okolicy oraz w kraju normalnie i najbezpieczniej w historii – podkreślił szef rządu. Jednak premier zaznaczył, że poprawy wymaga bezpieczeństwo na polskich drogach. - Nasze drogi znaczone są krzyżami, które oznaczają śmiertelne wypadki drogowe i tragedie tysięcy rodzin. Bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z naszych priorytetów – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział stworzenie programu bezpiecznej infrastruktury drogowej. Pozwoli on współfinansować budowę elementów podnoszących bezpieczeństwo pieszych. Chodzi między innymi o przejścia dla pieszych, chodniki, oświetlenia dróg oraz sygnalizację świetlną. - Nie może być dłużej tak, że przejście dla pieszych jest najbardziej niebezpiecznym elementem na drogach. Dlatego wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście – zapewnił.

Premier zapowiedział też zdecydowaną walkę z piratami drogowymi. - Dziś za piratów drogowych wszyscy słono płacimy. W najgorszych przypadkach zdrowiem lub życiem, w najlepszych wyższymi stawkami ubezpieczenia OC – powiedział szef rządu. Zgodnie z zapowiedzią przygotowane będą rozwiązania, które spowodują, że to piraci drogowi poniosą konsekwencje finansowe swoich niebezpiecznych zachowań. Zmianom mają ulec zasady poruszania się po buspasach. Będą mogły po nich jeździć auta, w których są co najmniej 4 osoby. - Buspas spełnia swoją funkcję, gdy rozładowuje ruch drogowy, a nie kiedy pozostaje pusty – podkreślił premier.

Obywatele będą mogli współtworzyć przepisy poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Rząd nadal będzie kładł silny nacisk na walkę z kierowcami, którzy po alkoholu wsiadają do samochodów. - Będziemy zaostrzać politykę karania pijanych kierowców – zapowiedział premier.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u