Premier powołał nowych wojewodów

Autor: mat prasowe MSWiA 2019-11-25 19:45:10
Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek ministra Mariusza Kamińskiego, powołał czterech nowych wojewodów. Uroczystość odbyła się w poniedziałek (25 listopada br.) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Akty powołania na stanowisko wojewodów odebrali: Konstanty Radziwiłł na stanowisko wojewody mazowieckiego, Lech Sprawka na stanowisko wojewody lubelskiego, Tobiasz Bocheński na stanowisko wojewody łódzkiego oraz Łukasz Mikołajczyk na stanowisko wojewody wielkopolskiego.

– Urzędy wojewodów są integralną częścią całego aparatu państwa polskiego; całego aparatu publicznego, który zapewnia obecność państwa, który powoduje, że państwo jest obecne w każdym zakątku Polski – powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. - Liczę na Państwa sprawność, na to, że będziecie wymieniali się doświadczeniami i pod kierunkiem pana ministra Kamińskiego i pana ministra Szefernakera, będziemy starali się usprawniać państwo – podkreślił szef rządu.

– Sprawy urzędów wojewódzkich, sprawy reprezentowania rządu w terenie są w bardzo dobrych rękach. Mamy mocny, dobry skład. Bardzo dziękuję wszystkim wojewodom za dotychczasową pracę i składam najlepsze życzenia nowo powołanym wojewodom – powiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że następne cztery lata będą dla nas wszystkich powodem do satysfakcji. Będzie to jednak naprawdę ciężka praca. Jestem przekonany, że wszyscy podołacie nowym obowiązkom – dodał szef MSWiA.

W uroczystości wzięli udział wojewodowie i wicewojewodowie z pozostałych województw. Nowy wojewoda świętokrzyski – Zbigniew Koniusz odebrał akt powołania 12 listopada br., w związku z tym, że zarówno wojewoda jak i wicewojewoda świętokrzyski objęli mandaty poselskie.

W październikowych wyborach parlamentarnych do Sejmu zostało wybranych ośmioro wojewodów: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacka, Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyska, Paweł Hreniak – wojewoda dolnośląski, Zbigniew Hoffmann – wojewoda wielkopolski, Zdzisław Sipiera – wojewoda mazowiecki, Władysław Dajczak – wojewoda lubuski, Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski oraz Zbigniew Rau – wojewoda łódzki. Do parlamentu zostało wybranych również dwoje wicewojewodów: Violetta Porowska – wicewojewoda opolska oraz Bartłomiej Dorywalski – wicewojewoda świętokrzyski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u