Wojewoda podlaski uczcił setną rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego

Autor: Podlaski UW 2019-11-27 08:09:30
Ryszard Kaczorowski to harcerz, konspirator, więzień obozów sowieckich, żołnierz Armii gen. Andersa, naczelnik harcerstwa na emigracji, polityk rządu emigracyjnego, ostatni Prezydent Rządu RP na Uchodźstwie. W tym roku przypada setna rocznica urodzin wybitnego białostoczanina. Z tej okazji we wtorek otwarto poświęconą mu wystawę „Tu się urodził, wychował i tu powracał…”, którą odwiedził wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

„Tu się urodził, wychował i tu powracał…” W spotkaniu w auli Wydziału Matematyki UwB wzięli tez udział córka Prezydenta – Jagoda Kaczorowska i dr hab. Adam Czesław Dobroński, profesora-seniora UwB. Na zakończenie zaprezentowany został film o Ryszardzie Kaczorowskim.

Podczas spotkania ogłoszono także wyniki tegorocznego konkursu „Ryszard Kaczorowski – białostoczanin, Ostatni Prezydent II RP na Uchodźstwie”. Konkurs skierowany był do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku i okolicznych miejscowości.

Po uroczystości można było zwiedzić Gabinet Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie, mieszczący się w siedzibie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Gości oprowadził po nim honorowy kustosz Gabinetu, dr hab. Adam Cz. Dobroński.

Ryszard Kaczorowski – białostoczanin, Ostatni Prezydent II RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski – urodzony 26 listopada 1919 r. w Białymstoku – zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie w Smoleńsku. Po zajęciu Białegostoku we wrześniu 1939 roku przez Armię Czerwoną rozpoczął działalność w tajnym hufcu harcerskim, a następnie wstąpił do Szarych Szeregów. W kwietniu 1940 roku został aresztowany przez NKWD i uwięziony w Białymstoku, a następnie w Mińsku. Odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W marcu 1942 roku wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez generała Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii. Został członkiem Rady Narodowej, pełnił funkcję ministra do spraw krajowych w emigracyjnym rządzie na wychodźstwie. 19 lipca 1989 roku objął stanowisko prezydenta RP na obczyźnie. 22 grudnia 1990 roku przekazał na ręce pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Lecha Wałęsy insygnia władzy prezydenckiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u