Plany i priorytety Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła

Autor: Mazowiecki UW 2019-11-28 08:05:48
Partnerska współpraca z samorządami, otwartość i dbałość o potrzeby mieszkańców województwa, skuteczna realizacja programów rządowych oraz gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych – to najważniejsze z priorytetów nowo powołanego Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Jednym z zapowiedzianych na konferencji prasowej priorytetów Wojewody Mazowieckiego jest sprawna i skuteczna współpraca z samorządami. Samorząd wojewódzki, jak i samorządy powiatowe i gminne, to ważny partner dla Wojewody. Dlatego dążenie do wypracowywania jak najlepszej współpracy ze współgospodarzami województwa, jakimi są jednostki samorządu terytorialnego to dla mnie sprawa fundamentalna. Troska o wspólne dobro mieszkańców Mazowsza powinna być naszym wspólnym celem. Zależy mi, aby obsługa oferowana przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki była jak najlepsza w każdym wymiarze, bo to instytucja służąca mieszkańcom, organizacjom oraz instytucjom działającym na terenie województwa – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

To współpraca z samorządami jest jednym z najważniejszych priorytetów deklarowanych przez Wojewodę, między innymi w kontekście realizowania na terenie województwa założeń programów rządowych, takich jak Rodzina 500 plus, Dobry start, Senior plus, Opieka 75 plus, czy Za życiem.

Kolejnym założeniem Wojewody jest poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. Nadzorowane przez Wojewodę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco przekazuje samorządom ostrzeżenia o niebezpiecznych zjawiskach hydro i meteorologicznych. Cyklicznie organizowane są posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w trakcie których omawiane są przygotowania służb, inspekcji i straży do sezonu wiosenno-letniego i do sezonu jesienno-zimowego, a także ich gotowość w przypadkach wystąpienia zagrożenia. W trakcie posiedzeń wojewoda wydaje rekomendacje mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na terenie województwa mazowieckiego.

Priorytetem Wojewody jest otwarta i partnerska współpraca z samorządami w obszarze ochrony środowiska oraz informowanie mieszkańców o możliwościach dofinansowania, które oferuje rządowy program „Czyste powietrze”. Program ten umożliwia dofinansowanie i korzystne pożyczki dla osób fizycznych, właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, a dotyczy również osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego, a także wspiera nowo powstające obiekty.

Wojewoda kontynuuje rozpoczętą w 2017 roku kampanię „Czyste mazowieckie”. Wpisuje się ona w program Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze - zdrowy wybór!” i ma na celu nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać mieszkańców województwa mazowieckiego do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza.

Do pełnienia funkcji Wojewody Mazowieckiego Konstanty Radziwiłł został powołany przez Premiera, Mateusza Morawieckiego w poniedziałek, 26 listopada br. Zastąpił dotychczasowego Wojewodę, Zdzisława Sipierę.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u