Ku czci bohaterki

Autor: Śląski UW 2019-11-30 09:36:48
Na cmentarzu Kule w Częstochowie odsłonięto stelę upamiętniającą dr Aurelię Woźnicką, żołnierza SZP oraz ZWZ/AK, więźnia obozu w Ravensbrück. W uroczystości wziął udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Podczas uroczystości uczestnicy wysłuchali emocjonalnych wspomnień z czasów okupacji Tadeusza Muszyńskiego, prezesa Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Częstochowie. Przedstawiono także imponujący życiorys bohaterki oraz przypomniano dramatyczne wydarzenia, jakie rozegrały się w Częstochowie podczas II wojny światowej.

Dzisiejszą uroczystość pielęgnującą pamięć o losach Aurelii Woźnickiej zorganizowali katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Politechnika Częstochowska.

***

Dr Aurelia Woźnicka ps. „Rela” (1916–1979) – we wrześniu 1939 roku współorganizatorka PCK w Częstochowie. Żołnierz SZP oraz ZWZ/AK, współpracowniczka płka F. Jędrychowskiego ps. „Brzechwa”. Była też współredaktorką „Biuletynu” SZP. Wielokrotnie aresztowana przez Niemców, a w 1944 roku wywieziona przez NKWD na Ural Północny. Po wojnie powróciła do Częstochowy i osiadła w podczęstochowskim Olsztynie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u