Politechnika Gdańska najlepszą badawczą uczelnią techniczną w Polsce.

Autor: mat prasowe PG 2019-12-11 19:33:23
Kilka tygodni po otrzymaniu statusu uczelni badawczej oraz dodatkowej dotacji z ministerstwa w wysokości ponad 200 mln zł, Politechnika Gdańska powołała cztery nowe Centra Badawcze. Naukowcy, którzy znaleźli się w ich strukturach, będą pracować nad nowatorskimi rozwiązaniami z zakresu m.in. bioinżynierii i technologii ekologicznych.

Politechnika Gdańska znalazła się w ścisłym gronie 10 laureatów programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB), zyskując tym samym prestiżowy status uczelni badawczej. Co więcej, w konkursie MNiSW zajęła zaszczytne, 2. miejsce (ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu), stając się tym samym najlepszą uczelnią techniczną w Polsce.

Uzyskanie statusu uczelni badawczej to dla Politechniki Gdańskiej nie tylko ogromny zaszczyt i wyróżnienie, ale też dodatkowe środki finansowe, które będą przeznaczone na rozwój dydaktyki i nowych obszarów badawczych w obrębie uczelni.

W przypadku PG będzie to ponad 200 mln zł w przeciągu siedmiu lat (2020 – 2026 r.), które uczelnia zagospodaruje w ramach nowo utworzonych Centrów Badawczych:

Centrum Bio – Tech – Med

Centrum Eko – Tech

Centrum Materiałów Przyszłości

Centrum Technologii Cyfrowych

Inauguracja działalności nowych Centrów Badawczych nastąpiła w środę na konferencji prasowej, która poprzedzała uroczyste posiedzenie Senatu PG. Obecni na konferencji prof. Krzysztof Wilde, Rektor Politechniki Gdańskiej oraz Anna Budzanowska, Wiceminister Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podkreślali, że uzyskanie statusu uczelni badawczej to duży sukces, ale też motywacja do dalszej pracy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u