Barbórkowo-świąteczne spotkanie rodzin górniczych

Autor: Śląski UW 2019-12-16 22:11:24

Podopieczni, założyciele i darczyńcy Fundacji Rodzin Górniczych spotkali się dzisiaj w sali koncertowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W barbórkowo-świątecznej uroczystości wziął udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Fundacja od 22 lat pomaga rodzinom ofiar górniczych tragedii i niedostatku. Do tej pory udzieliła wsparcia ponad 5 tys. osób, przekazując im ponad 30 mln zł.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i minuty ciszy za tragicznie zmarłych w tym roku górników.

– Rodzina jest fundamentem naszego społeczeństwa. To nierozerwalne więzi i świadomość, że zawsze można na sobie polegać. Więzi te cechują także górników i wszystkich związanych z tym zawodem. Dlatego pragnę serdecznie pozdrowić uczestników tradycyjnego spotkania Fundacji Rodzin Górniczych. Wszystkich podopiecznych, założycieli i darczyńców zapewniam o mojej pamięci i szacunku. (…) To dzień pełen refleksji i spotkań, ale również czas wspomnień o tych, którzy odeszli na wieczną szychtę. Poczucie solidarności i braterstwa  wśród górników to nie tylko ten jeden dzień – to nieustanna dbałość o tych, którzy mogą potrzebować wsparcia. Jak w rodzinie. – napisał premier Mateusz Morawiecki w korespondencji okolicznościowej do uczestników barbórkowo-świątecznego spotkania. List odczytał wojewoda Jarosław Wieczorek.

Spotkanie współprowadził podopieczny fundacji, który w wieku trzech lat stracił ojca, a później zmagał się z chorobą nowotworową. W sali koncertowej młody mężczyzna opowiedział, jak bardzo fundacja mu pomogła i jak szczytną misję pełni ta organizacja pożytku publicznego.

W dalszej części programu wręczono wyróżnienia darczyńcom oraz nagrody stypendystom Fundacji Rodzin Górniczych. Muzycznym upominkiem, który zakończył spotkanie był recital Adrianny Noszczyk.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u