Światło, które daje moc

Autor: Śląski UW 2019-12-16 22:13:58

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Robert Magdziarz odebrali z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju, będące symbolem braterstwa, jedności i pokoju. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele rządu RP, samorządu, parlamentarzyści i duchowieństwo.

W tym roku hasło akcji to: „Światło, które daje moc…”, a przyświecają jej słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1979 roku w Krakowie. „Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów – dialog z człowiekiem i światem, zakorzeniony w dialogu z Bogiem samym: z Ojcem przez Syna w Duchu Świętym – dialog zbawienia” ­– mówił czterdzieści lat temu Ojciec Święty.

Światło przekazane dziś przez harcerzy na stałe płonie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Stamtąd co roku transportowane jest do Wiednia, gdzie przekazywane jest mieszkańcom i przedstawicielom organizacji skautowych z różnych krajów europejskich, którzy niosą je dalej w świat. Dzięki skautom, w tym także Związkowi Harcerstwa Polskiego, trafia ono niemal do wszystkich krajów Europy; do instytucji państwowych, miejsc kultury i życia społecznego, do szpitali, więzień i rodzinnych domów.

Dzisiejsze wydarzenie było również dla uczestników okazją do podzielenia się opłatkiem i złożenia życzeń świątecznych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u