Konie Evento i Pasat rozpoczęły służbę w Straży Granicznej

Autor: mat prasowe MSWiA 2019-12-30 08:21:28

Trwa szkolenie nowych koni służbowych, zakupionych przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Evento i Pasat będą służyły w Bieszczadach, na trudnym odcinku granicy państwowej.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, jako jedyny w Polsce, wykorzystuje konie służbowe do patrolowania granicy państwa. Ta forma służby ma na Podkarpaciu już ponad 25-letnią tradycję. Nawiązuje do czasów, kiedy w pierwszych dekadach XX stulecia granicę ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza.

Nowe konie to czteroletni Evento i pięcioletni Pasat. Aktualnie konie przechodzą szkolenie pod okiem funkcjonariusza Straży Granicznej. Patrole konne świetnie się sprawdzają zwłaszcza na ekologicznych terenach Bieszczadzkiego Parku Narodowego, są również szkolone na wypadek sytuacji kryzysowych - strzałów i detonacji.

W Bieszczadzkim Oddziale SG - w Ustrzykach Górnych oraz w Czarnej Górnej - służy osiem koni: Bachmat, Falcon, Kaprys, Wasal, Korynt, Feniks oraz Evento i Pasat. W skład grupy jeźdźców konnych Bieszczadzkiego Oddziału SG wchodzi kilkunastu specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy. Podczas kilkugodzinnego patrolu konnego, bez względu na pogodę i porę roku, są w stanie skrycie sprawdzić ponad trzydziestokilometrowy odcinek granicy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u