Lututów ponownie otrzymał prawa miejskie

Autor: Łódzki UW 2020-01-15 09:07:27

W poniedziałek (13 stycznia) w Lututowie odbyły się obchody nadania praw miejskich. Uczestniczył w nich m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, który przekazał burmistrzowi miasta Markowi Pikule biało-czerwoną flagę. Lututów stał się miastem po raz trzeci w historii. Ostatnio stracił go 150 lat temu wskutek represji carskich po Powstaniu Styczniowym.

 Kiedy spojrzy się na zabudowę Lututowa, kiedy zobaczy się charakter ludzi mieszkających tutaj, jak również ich sposób życia, widać, że to po prostu jest miasto. Tylko brakowało mu tego niezwykle istotnego, formalnego dodatku, jakim jest posiadanie praw miejskich, które wreszcie zostały mu przywrócone - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda w trakcie uroczystości nadania praw miejskich w Lututowie. Prezydent życzył także, by nadanie praw miejskich stało się dobrym bodźcem do dalszego rozwoju miejscowości.

Z okazji nadania praw miejskich w szkole podstawowej odbyły się m.in. występy marżoretek oraz Orkiestry Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Swoje stoiska przygotowały też koła gospodyń wiejskich. Natomiast Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprezentowało wystawę poświęconą 600-letniej historii Lututowa. W Lututowie odprawiono także uroczystą mszę św oraz odsłonięto pomnik upamiętniający nadanie praw miejskich. W uroczystości udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, posłowie Joanna Lichocka, Piotr Polak oraz Paweł Rychlik orazprzewodnicząca sejmiku województwa łódzkiego Iwona Koperska.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u