Obchody 100.rocznicy powrotu Lubawy do Polski

Autor: Warmińsko-Mazurski UW 2020-01-20 22:02:08

19 stycznia 1920 roku o godz. 10.00 Niemcy opuścili koszary w Lubawie, a do Lubawy ul. Lidzbarską , dzisiejszą 19. Stycznia, wkroczył II batalion 47 pułku piechoty Strzelców Kresowych, który powstał we Francji(wojska gen. Halera), w towarzystwie członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W imieniu mieszkańców wojsko powitał burmistrz Stanisław Wolski, który przejął zarząd miasta od niemieckiego burmistrza Oscara Kude.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń 19  stycznia  2020  roku - z okazji stuletniej rocznicy, ulicami  Lubawy przeszła grupa  rekonstrukcyjna z Iłży  w błękitnych  mundurach (z replikami francuskich karabinów Mle 1886/93 Lebel typowych dla armii francuskiej), w asyście pocztów sztandarowych , przedstawiciela senatu, władz samorządowych i wojewódzkich, oraz mieszkańców naszego miasta, Pana Wojewodę reprezentował Mateusz Szkaradziński, doradca Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego.

W uroczystym, symbolicznym przemarszu, który wyruszył z OSiR w Lubawie brali udział również uczniowie Szkoły Podstawowej, stowarzyszeń i klubów działających na terenie Lubawy ,którzy nieśli  flagę biało-czerwoną 25 metrów  długości i 3  szerokości.
Po dotarciu na Rynek, w obecności mieszkańców  Lubawy odśpiewano Hymn Państwowy i głos  zabrał   burmistrz Maciej Radtke oraz  zaproszeni  goście.
Podobnie jak 100 lat temu  wszyscy udali się do kościoła Farnego na uroczystą mszę świętą, aby podziękować  Bogu za dar wolności.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u