Pani Alicja Fabian uhonorowana Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości

Autor: Mazowiecki UW 2020-01-23 08:20:34

22 stycznia br. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy uhonorował Panią Alicję Fabian Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego.

Pani Alicja Fabian (ur. 11 kwietnia 1923 r.) brała udział w Powstaniu Warszawskim w 3. kompanii „Zdunin” 1. batalionu Zgrupowania AK Chrobry II. Pełniła funkcję sanitariuszki pod pseudonimem „Iga”. 13 września 1944 r. została ranna w rękę odłamkiem, a 16 września w głowę. Po upadku Powstania z całą kompanią wywieziono ją do obozu w Lamsdorf (obecnie Łambinowice na Śląsku), z którego trafiła do Stalagu IV B w Mühlberg (Niemcy), a następnie do Stalagu IV E w Altenburgu (Niemcy). Od grudnia 1944 r. zmuszona do pracy w fabryce broni, gdzie pracowała do zakończenia wojny. W lipcu 1945 r. po wyzwoleniu obozu dołączyła do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. W Ankonie ukończyła siedmiomiesięczny kurs prowadzony przez siostry PCK i pracowała w szpitalu. W lipcu 1947 r. z mężem wróciła do Polski i zamieszkała we Wrocławiu.


Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją  ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości, jest nagrodą dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.
Order Krzyża Niepodległości dzieli się na dwie klasy:
Klasa I – Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości,
Klasa II – Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości.


Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości nadawany jest osobom, które przez znaczący okres czasu lub w sytuacji skrajnego zagrożenia broniły niepodległości i suwerenności Ojczyzny, walczyły o jej odzyskanie lub podtrzymywały funkcjonowanie instytucji i tradycji Rzeczypospolitej Polskiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u