Wizyta Wojewody w ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci niewidomych

Autor: Mazowiecki UW 2020-01-25 08:02:22

23 stycznia br. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł odwiedził podopiecznych ośrodka dla niewidomych w Laskach. Dyskutowano m.in. na temat zatrudnienia osób dorosłych z niepełnosprawnościami.

W czwartkowym spotkaniu w ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci niewidomych w Laskach wzięli udział: Wiceminister Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz. Celem wizyty było zapoznanie się z placówką i wyzwaniami związanymi z edukacją osób niewidomych oraz ich zatrudnieniem. W spotkaniu uczestniczyli wychowawcy oraz podopieczni ośrodka. Odwiedziny rozpoczęły się od zwiedzania szkoły oraz pracowni.

W ośrodku szkolno-wychowawczym w Laskach w zależności od rocznika uczy się od 250 do 300 uczniów z całej Polski. W dostosowanych i dobrze wyposażonych pracowniach, wychowankowie korzystają z bogatej bazy sportowo-rehabilitacyjnej (hala rehabilitacyjna, kryty basen, stajnie - możliwość hipoterapii). Kadra pedagogiczna placówki liczy 118 osób.

Na terenie ośrodka prowadzone są internaty dla dziewcząt i chłopców. Od 1996 roku istnieje Szkoła Muzyczna I stopnia, która kształci uczniów w klasach m.in.: fortepianu, skrzypiec i gitary. W 1997 roku Szkoła otrzymała prawa publiczne i podlega nadzorowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Centrum Edukacji Artystycznej. Przy Szkole Muzycznej działa Ognisko Muzyczne, gabinet muzykoterapii oraz filia Instytutu Szkolenia Organistów. Z zajęć muzycznych korzysta ponad 100 uczniów ze wszystkich placówek ośrodka. W strukturze SOSW funkcjonuje edukacja szkolna. Szeroki program nauczania umożliwia podopiecznym kształcenie się w różnych kierunkach zawodowych, zwiększając ich szanse na samodzielne dorosłe życie. Na terenie placówki działają m.in.: Szkoła Podstawowa Specjalna dla niewidomych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Liceum Ogólnokształcące z programem wymiany międzynarodowej. Technikum Masażu o kierunkach kształcenia: technik masażysta, masaż sportowy, masaż rehabilitacyjny, masaż kosmetyczny i profilaktyczny, aktualnie w 4 oddziałach uczy się 10 uczniów. Technikum dla Niewidomych o kierunkach kształcenia: technik programista, technik informatyk, aktualnie w 3 klasach uczy się 7 uczniów. Szkoła Branżowa I stopnia o kierunkach kształcenia: rękodzielnik wyrobów włókienniczych, mechanik-monter maszyn i urządzeń, ślusarz, aktualnie uczy się 15 uczniów w 4 oddziałach. Szkoła Przysposabiająca do Pracy dla niewidomych z niepełnosprawnością intelektualną, aktualnie w 5 klasach uczy się 18 uczniów. Szkoła Policealna o kierunkach kształcenia m.in.: technik masażysta, technik tyfloinformatyk, specjalista z zakresu technologii wspomagającej do rodzajów dysfunkcji wzroku, prace biurowe.

Niewidomi absolwenci szkół SOSW w Laskach z powodzeniem pracują jako matematycy, informatycy, akustycy, masażyści, artyści.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej położony jest w otulinie Puszczy Kampinoskiej, w Laskach koło Warszawy. Dyrektorem ośrodka jest Pani Elżbieta Szczepkowska. Obecnie w Ośrodku przygotowuje się do samodzielnego życia ponad 250 uczniów z całej Polski. Zespół specjalistów Wczesnego Wspomagania Rozwoju Niewidomego Dziecka udziela profesjonalnej pomocy ponad 40 dzieciom i ich rodzinom.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u