Andrzej Duda z wizytą na Pomorzu Zachodnim

Autor: Zachodniopomorski UW 2020-01-31 08:46:55

Od złożenia wieńca przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 2010 w Stargardzie Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w woj. zachodniopomorskim. W miejscowym Domu Kultury Kolejarza Prezydent zainaugurował dziś nowy cykl konferencji „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości”. W wizycie Prezydenta uczestniczą wojewoda Tomasz Hinc i wicewojewoda Marek Subocz.

– Rozmawiamy o przyszłości, która nadejdzie szybciej niż się spodziewamy – zaznaczył Andrzej Duda, zachęcając do odwagi przy realizowaniu nowatorskich przedsięwzięć cyfrowych. 

Celem prezydenckiej inicjatywy jest wsparcie kreatywnych osób, które chcą budować start-upy lub rozwijać istniejące już firmy. Podczas konferencji będą one mogły poznać ofertę dotyczącą finansowania innowacyjnych projektów w ramach transformacji cyfrowej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania inteligentnych miast (smart cities) i inteligentnych wsi (smart villages). Mowa o przedsięwzięciach przyczyniających się do usprawniania obsługi obywateli, podnoszenia efektywności zarządzania energią elektryczną, lepszego zarządzania systemem ochrony zdrowia czy poprawy jakości powietrza.

Cykl organizowany jest wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Polski Funduszem Rozwoju oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Jeszcze dziś Prezydent uda się do Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie k. Gryfina, gdzie weźmie udział w uroczystości podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków gazowo-parowych.

Nowa inwestycja pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe. Następnie Andrzej Duda uda się do Pyrzyc, by spotkać się z mieszkańcami powiatu pyrzyckiego.

Nowe Czarnowo – Podpisanie kontraktu na budowę dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra

Andrzej Duda przypomniał, że budowa nowych jednostek będzie skokiem technologicznym, ale też skutkiem pewnego procesu, zapoczątkowanego przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego; to on postanowił, że terminal LNG powstanie na Pomorzu Zachodnim.

– Idziemy w kierunku unowocześniania naszego sektora energetycznego – akcentował Prezydent.

 

Nowa inwestycja pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe. Dwa nowe bloki gazowo-parowe zostaną zbudowane na wydzielonym terenie znajdującym się w sąsiedztwie istniejących bloków Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie.

 

Następnie Andrzej Duda udał się do Pyrzyc, by spotkać się z mieszkańcami powiatu pyrzyckiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u