Trzeba dbać zarówno o siłę państwa, jak i wolność jednostki

Autor: mat prasowe KPRM 2020-02-06 09:07:02

Mateusz Morawiecki został laureatem nagrody Człowiek Wolności 2019 roku tygodnika Sieci. Tytuł przyznany został już po raz siódmy.

Siłę naszej wolności musimy czerpać nie tylko z tradycji i przeszłości, ale też z woli budowy silnej, nowej przyszłości – mówił premier. Jak podkreślił nie możemy z sentymentem patrzeć tylko na przeszłość, musimy z odwagą popatrzeć w przyszłość.

Mateusz Morawiecki podkreślił rolę historii i tradycji w budowaniu silnego państwa polskiego. Czerpiąc z naszej historii i wspaniałej polskiej kultury, musimy wejść w przyszłość w sposób odważny, bo naród to nie tylko historia, język, kultura, to również wola prezentowania naszych osiągnięć, sukcesów, wspaniałej historii innym narodom i wygrywania wśród nich – kontynuował.

Zaznaczył, że wolność to dla niego pewne wspólne doświadczenie, wspólnota idei oraz ludzi, którzy dążą do lepszego świata, lepszej Polski. Zwrócił uwagę, że w XX wieku wolność była naznaczona bardzo charakterystycznym, polskim losem. Odzyskana z trudem w 1918 roku, później tak szybko utracona w momencie, kiedy stawiliśmy czoła niemieckiej nawałnicy, a potem sowieckiej nawale. Następnie znów przez lata odzyskiwana, aż w końcu przyszła erupcja Solidarności, która dała nam tę wielką nadzieję solidarnościowej wolności – przypomniał.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nasz kraj pokazuje jak można się szybko bogacić jednocześnie szanując swoją kulturę i dziedzictwo. Zaakcentował, że nasze wartości świadczą o naszej wyjątkowości.

Dodał, że nie możemy bać się nowych wyzwań, o których rozmawiał podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Sztuczna inteligencja rodzi wielkie wyzwania regulacyjne, ale też wielkie wątpliwości. Nie możemy się ich bać, musimy je okiełznać. Jeśli tego nie zrobimy, inni podejmą to wyzwanie i wygrają z nami wyścig o lepszą przyszłość – wskazał premier.

Owoce wzrostu rosną czasem dłużej niż jeden rok. Musimy mieć cierpliwość w ich realizacji. Sięgając w przeszłość, chcemy wziąć udział w wyścigu o lepszą przyszłość w kolejnych dekadach – podsumował Mateusz Morawiecki.

W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński (2018 r.), prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (2017 r.); premier Jarosław Kaczyński prezes Prawa i Sprawiedliwości (2016 r.), prezydent Andrzej Duda (2015 r.), poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz (2014 r.), prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN (2013 r.).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u