Na Mazowszu powstaną nowe miejsca opieki nad maluchami

Autor: Mazowiecki UW 2020-02-08 09:01:41

Blisko 58,9 mln złotych trafi w tym roku do samorządów i podmiotów prywatnych z województwa mazowieckiego, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna. Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Kazimierz Kuberski wraz z Wicewojewodą Mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu „Maluch+”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.


Miliony na nowe żłobki i kluby dziecięce
W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy. Na razie poznaliśmy wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki. Ministerstwo poinformowało, że w całej Polsce na ten cel zostanie przeznaczone 336,6 mln złotych. Dzięki temu tylko w tegorocznej edycji programu powstanie ok. 24,8 tys. miejsc opieki nad maluchami w 817 żłobkach, klubach dziecięcych
i u opiekunów dziennych.


Program „Maluch+” w wachlarzu naszych prorodzinnych rozwiązań zajmuje szczególne miejsce. Dzięki niemu powstaje infrastruktura ważna dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Samorządy rozumieją potrzeby swoich mieszkańców, uruchamiają nowe placówki, dzięki czemu z każdym rokiem dostępność żłobków i klubów dziecięcych poprawia się – mówi Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Maluch+ 2020 w województwie mazowieckim
Maluch+ w edycji na rok 2020 będzie miał również swoją odsłonę na Mazowszu. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku:
•    blisko 58,9 mln złotych trafi do samorządów i podmiotów prywatnych z Mazowsza, które uruchomią nowe instytucje lub nowe miejsca w istniejących już żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna;
•    w województwie powstanie dokładnie 5 055 nowych miejsc opieki nad maluchami;
•    powstanie 17 instytucji w gminach, które do tej pory nie miały u siebie żłobka czy klubu samorządowego. To drugi wynik w kraju.

– Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku mamy aż 110 takich gmin w całym kraju – mówi Podsekretarz Stanu w MRPiPS Kazimierz Kuberski. – Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu instytucji. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi – dodaje.  

- Cieszę się, że w województwie mazowieckim samorządy aktywnie uczestniczą w życiu swoich mieszkańców i stwarzają im nowe możliwości, w tym realizując programy rządowe tj. Maluch+ czy Senior+.

Promesy dla samorządów
Kazimierz Kuberski wraz z Sylwestrem Dąbrowskim, podczas czwartkowej konferencji w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.
Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach  i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego br.
Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2019 roku w całej Polsce funkcjonowało ponad 6,2 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. W województwie  mazowieckim było to odpowiednio 1747 placówek i ok. 35,2 tys. miejsc opieki.

Promesy odebrali przedstawiciele: gminy Jasieniec, gminy Magnuszew, gminy Jakubów, gminy Stanisławów, gminy Pomiechówek, gminy Goworowo, gminy Załuski, gminy Winnica, gminy Jastrzębia, gminy Wodynie, gminy Iłów, gminy Głowaczów, Legionowa, gminy Czarnia, gminy Czerwin, gminy Nadarzyn, Gminy i Miasta Przysucha, gminy Strachówka, gminy Przyłęk, Ostrołęki, m.st. Warszawy, gminy Mirów, gminy Poświętne, gminy Długosiodło.

Wizyta w Samorządowym Żłobku w Wielgolesie

Podsekretarz Stanu w MRPiPS, Kazimierz Kuberski oraz Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski odwiedzili także Samorządowy Żłobek w Wielgolesie. Gości po placówce oprowadził Wójt gminy Latowicz Bogdan Świątek-Górski.

Żłobek Samorządowy w Wielgolesie, z siedzibą przy ul. Wspólnej 1, powstał przy udziale dotacji celowej w ramach Programu „MALUCH+” edycja 2018, którą otrzymała Gmina Latowicz. Dofinansowanie w kwocie 800 000,00 zł dotyczyło utworzenia 40 miejsc opieki w żłobku. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u