Premier odwiedził Muzeum Powstań Śląskich

Autor: Śląski UW 2020-02-11 08:16:40

Szef rządu wraz z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem oraz marszałkiem województwa Jakubem Chełstowskim zwiedził Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Bez Powstań Śląskich nie byłoby II RP w kształcie, który znamy z historii, a Polska miałaby dziś inne granice. Wojciech Korfanty i Alfons Zgrzebniok zapisali się złotymi zgłoskami nie tylko w historii Śląska, ale przede wszystkim w najnowszej historii Ojczyzny – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w muzeum.

***

Od zeszłego roku w województwie trwają obchody 100-lecia powstań śląskich, w ramach których w regionie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia upamiętniające trzy zrywy polskiej ludności mające na celu powrót Górnego Śląska do Polski. W 2019 roku z okazji setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano m.in. grę miejską p.n. „Zagadki historii – od śląskiej reduty do śląskie.eu” czy projekt „Drogi do Niepodległej: Powstania Śląskie”, czyli nocne zwiedzanie gmachu, któremu towarzyszyły występy artystyczne, wystawa ołowianych żołnierzyków oraz widowisko multimedialne z mappingiem 3D na fasadzie budynku. Oba projekty uzyskały dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u