Profesor Marian Zembala świętował 70. urodziny

Autor: Śląski UW 2020-02-13 07:35:37

„Jestem spełniony dzięki Bogu i ludziom” – mówił wybitny kardiochirurg prof. Marian Zembala podczas spotkania z okazji swoich 70. urodzin, które odbyło się wczoraj w Zabrzu.

Jak zaznaczył solenizant, ten szczególny dzień spędzał w gronie rodziny i przyjaciół. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, duchowieństwa oraz środowiska lekarskiego. W wydarzeniu uczestniczył również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który złożył profesorowi życzenia i odczytał list urodzinowy od premiera Mateusza Morawieckiego. „Pańskie osiągnięcia w dziedzinie kardiologii pozostaną w historii medycyny, a przede wszystkim w sercach tysięcy pacjentów, którym przywrócił Pan zdrowie i wiarę w ludzką pomoc i solidarność (…) Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za codzienną, pełną poświęcenia pracę na rzecz chorych i potrzebujących pomocy. Życzę Panu wielkiej satysfakcji ze wszystkich podejmowanych przedsięwzięć, życzliwej pamięci współpracowników, pacjentów i osób, z którymi zetknął się Pan w życiu zawodowym i osobistym, a także wielu jeszcze wyzwań, których nie zawaha się Pan podjąć” – pisał w liście Prezes Rady Ministrów.

Prof. Marian Zembala jest specjalistą w dziedzinie kardiochirurgii, transplantologii klinicznej oraz chirurgii ogólnej. Ściśle związany z Zabrzem, gdzie podjął pracę na zaproszenie prof. Zbigniewa Religi i uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca w jego zespole. Od 1993 sprawuje funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca, które jest wiodącym ośrodkiem zajmującym się diagnostyką i terapią układu sercowo-naczyniowego w kraju. Posiada liczne sukcesy w dziedzinie transplantologii. Prywatnie jest miłośnikiem żeglarstwa oraz muzyki, dlatego też podczas urodzinowego benefisu profesora nie zabrakło występów muzycznych, m.in. w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz akordeonisty Marcina Wyrostka.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u