Pierwsza w tym roku przysięga wojskowa podlaskich terytorialsów

Autor: Podlaski UW 2020-02-18 08:05:25

W sobotę (15.02) na Placu Miejskim w Brańsku ponad 50 żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. W tym ważnym dla nich momencie uczestniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

To pierwsze w 2020 roku zaprzysiężenie żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a tym samym ostatni etap szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 31 stycznia. Słowa roty przysięgi wojskowej na sztandar 1. Podlaskiej Brygady OT wypowiedzieli ochotnicy niemal ze wszystkich powiatów województwa podlaskiego. Średnio mają 27 lat, 16% kandydatów to kobiety.

- Wojsko polskie wraca do małych miejscowości, do miast powiatowych, bowiem, tak jak w naszej historii związek z wojskiem był ścisły, wojsko zawsze stawało na straży bezpieczeństwa społeczeństwa i państwa, tak dzisiaj, mając świadomość różnego rodzaju wyzwań związanych z bezpieczeństwem, budowana jest formacja polskich sił zbrojnych - powiedział do zebranych wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Szczególnym momentem, który wyróżnił uroczystość w Brańsku, była ceremonia mianowania na pierwszy stopień podoficerski absolwentów pierwszej edycji kursu SONDA. Wśród kaprali znalazł się także brańszczanin. Kurs SONDA nawiązuje do tradycji terytorialsów - Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej. Łączy model kształcenia podoficerskiego z USA, polskie doświadczenia oraz obecne potrzeby Wojska Polskiego.

Przysięgę w Brańsku uświetniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec. Mieszkańcy i rodziny mieli okazję zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem używanym przez żołnierzy WOT oraz spróbowania wojskowej grochówki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u