Prawie pół mln zł dla Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2020-02-19 08:36:16

W poniedziałek, 17 lutego, w obecności Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu podpisana została umowa z Nadgoplańskim Parkiem Tysiąclecia na dofinansowanie zadania pn. „Poprawa bioróżnorodności biologicznej poprzez zarybienie jeziora Gopło oraz rozbudowa obiektu o część ekspozycji przyrodniczo-historycznej”.

Tuż po podpisaniu umowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podkreślał znaczenie tego przedsięwzięcia:

- Bardzo się cieszę, że ta inwestycja na terenie Kruszwicy, tuż przy Mysiej Wieży i przy jeziorze Gopło, będzie realizowana. Powstanie piękny obiekt, którego użytkownikiem będzie Nadgoplański Park Tysiąclecia. Kwota aż pół miliona złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, nad którym mam bezpośredni nadzór, trafi na ten cel. Długo czekaliśmy aż to ważne przedsięwzięcie, służące ukazaniu walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego pięknego miejsca, obszaru „Natura 2000”, a jednocześnie ratujące bardzo piękny zabytkowy obiekt,  będzie mogło być realizowane. Dzisiaj ważny dzień, ponieważ nasze oczekiwania stają się faktem.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Ireneusz Stachowiak wskazał na przyczyny, dla których Fundusz włączył się w finansowanie inwestycji:

- Cieszymy się, że ten bardzo ważny  budynek w Kruszwicy, u stóp Mysiej Wieży, będzie teraz wyremontowany, a siedziba Parku zostanie przeniesiona w bardzo reprezentacyjne miejsce. Podjęliśmy decyzję, że jest to na tyle ważna inwestycja, że możemy i musimy dofinansować ją w zakresie rozbudowy nowej sali edukacyjnej, z której będzie korzystało ponad 3000 dzieci. Dzisiaj wkraczamy w nowy etap. Będzie piękna sala multimedialna, budynek będzie nowocześnie ogrzewany poprzez pompę ciepła i gaz. Jest to zadanie, które wpisuje się w działalność Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Swojej radości nie krył również Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak:

- Tutejsza przyroda i magiczne jezioro Gopło zawsze przyciągały do Kruszwicy, która ma swoją historię, jest związana z przeszłością, z literaturą, która opiewała różnego rodzaju zdarzenia i piękne postaci. W tej chwili będziemy mieli do zaoferowania jeszcze coś dodatkowego. Będziemy mieli bardzo piękną siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, który ma się zajmować ochroną tego dziedzictwa przyrody i po części również historii – mówił.

Przyznane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu dofinansowanie przeznaczone zostanie na adaptację zabytkowego pałacyku zlokalizowanego w pobliżu Mysiej Wieży na siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, modernizację i termomodernizację istniejącego obiektu i dobudowę części, w której znajdzie się ekspozycja przyrodniczo-historyczna, sala wykładowa, sala multimedialna, taras widokowy i inna niezbędna infrastruktura.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zadanie zostanie zrealizowane dzięki współpracy Gminy Kruszwica, samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2020 r.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u