39. ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ RZESZOWSKO-USTRZYCKICH

Autor: Podkarpacki UW 2020-02-19 08:54:12

Na Podkarpaciu odbyły się obchody 39. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną w Kościele Farnym w Rzeszowie, po której nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Rynku i tablicą upamiętniającą miejsce strajku w dawnym Domu Kolejarza. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart złożyła wiązanki kwiatów w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego.

Obchodom towarzyszyła konferencja, która odbyła się w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Ofiar Getta. List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki, a jego treść odczytała wojewoda.

– Dziś, gdy wracamy do wydarzeń z lutego 1981 roku, dziękujemy bohaterom tamtych dni. Szczególnie tutaj, na Podkarpaciu, musimy podkreślić ogromny wkład rolników tej ziemi w walkę o wolność i powstanie pierwszej legalnej organizacji związkowej. Walka strajkujących rolników jest dla nas wielkim zobowiązaniem, by dbać o sprawy polskiej wsi, by pamiętać, że budowanie sprawiedliwej, zasobnej, bezpiecznej Ojczyzny bez polskiej wsi nie było i nie jest możliwe – podkreślił w liście premier Morawiecki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u