KOLEJNI SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA NA PODKARPACIU

Autor: Podkarpacki UW 2020-02-23 09:29:12

W Strzyżowie odbyła się uroczystość wręczenia medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W wydarzeniu wzięła udział wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Uroczystość odbyła się w strzyżowskiej bibliotece z udziałem Alexandra Ben Zvi, ambasadora Izraela w Polsce.  Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” został przyznany Michałowi Świętoniowi oraz jego dzieciom – Piotrowi i Bronisławie z Różanki, którzy wykazali się wielkim męstwem i odwagą w czasie wojny ukrywając żydowską rodzinę Resslerów.

Rodzina Świętoń ukrywała w ziemiance, zbudowanej pod stodołą w swoim gospodarstwie, 8 osób żydowskiego pochodzenia przez blisko 2 lata. W czasie II wojny światowej takie działania były karane śmiercią. Jednak życie ludzkie dla Bohaterów dzisiejszej uroczystości miało większe znaczenie. Dzięki temu Resslerowie przeżyli wojnę.

Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”  za okazaną pomoc prześladowanym Żydom w czasie II wojny światowej. Takich medali Instytut Polakom przyznał już 7 tysięcy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u