Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dostało od rządu blisko 200 mln zł

Autor: Lubelski UW 2020-02-23 09:47:40

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie odbyła się konferencja prasowa dotycząca sytuacji lubelskiej placówki. W spotkaniu, które przebiegło pod hasłem „Odbudowa COZL po rządach koalicji PO-PSL” uczestniczyli poseł na Sejm RP Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i dyrektor COZL prof. Elżbieta Starosławska.

Kiedy w 2015 roku, pani prof. Elżbieta Starosławska, twórca tego Centrum, przeprowadzała pacjentów do gotowego w połowie nowego budynku, zakontraktowana była z NFZ, tylko onkologia kliniczna. Pozostałe oddziały nie były zakontraktowane. Prof. Starosławska miała obiecany kontrakt z NFZ, zarządzany wówczas przez Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe, ale obietnicy nie dotrzymano. Kontrakt i pieniądze z NFZ na działalność COZL w 2015 roku, to tylko 164 mln zł. Później w lutym 2016 roku, pomimo tego, że budowa trwała, pani profesor została wyrzucona z pracy przez zarząd województwa. Przez kolejne 3 lata, to Centrum „kulało”.  Jako ówczesny wojewoda, wraz z dyrektorem NFZ, staraliśmy się utrzymać kontakt z poszczególnymi dyrektorami Centrum po to, żeby kontraktować kolejne oddziały. Nie było łatwo  – mówił rozpoczynając spotkanie poseł Czarnek.
 
Powrót pani profesor na stanowisko dyrektora - co zawdzięczamy panu marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu i zarządowi województwa lubelskiego, pochodzącego z Prawa i Sprawiedliwość -  dodał rozpędu, takiego, który jest potrzebny, by skutecznie leczyć pacjentów onkologicznych. Kontrakt na 2019 rok, to 244 mln zł – dodał  Przemysław Czarnek.
 
Prof. Starosławska została przywrócona do pełnienia funkcji dyrektora placówki na mocy ugody sądowej z dnia 28 lutego 2019 roku. – Cieszę się, że wracam do pacjentów.  Z perspektywy zakończenia i rozbudowy COZL obecny rząd idealnie wpasowuje się w trend leczenia onkologicznych pacjentów w wysokorozwiniętych krajach – mówiła wówczas na konferencji prasowej Elżbieta Starosławska.
 
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest największym szpitalem onkologicznym na Lubelszczyźnie oraz jedynym pełnoprofilowym, wysokospecjalistycznym centrum onkologicznym zarówno w województwie lubelskim jak też w Polsce Wschodniej.
 
Rozbudowa i modernizacja COZL zbliża się do końca. Wydatkowanych zostało już  z budżetu państwa 198 mln zł. Natomiast w okresie 2015-2019 była to kwota 122 mln zł. Pozostałe, ok. 2,7 mln zł zostanie wydatkowane w roku 2020 - podkreślił wojewoda Sprawka. 
 
Wypowiedź wojewody lubelskiego 
 
- Teraz czas na kolejną inwestycję. Tym razem zakup brakującego sprzętu medycznego i wyposażenia, które zapewni pełną funkcjonalność COZL, tzn. w pełnym zakresie wykorzystanie wszystkich możliwości wynikających z rozbudowanej infrastruktury. Wartość tego zadania to około 120  mln zł, w tym budżet państwa będzie partycypował w wysokości 96 mln, czyli 80 proc. kosztów całej inwestycji. Wczoraj wydałem pozytywna opinię, o celowości tej inwestycji – dodał Lech Sprawka. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u