189. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

Autor: Mazowiecki UW 2020-02-25 09:10:53

Apelem pamięci i złożeniem wieńców uczczono 189. rocznicę Bitwy pod Olszynką Grochowską. W uroczystości wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na Grochowie.

"Pragniemy dzisiaj w 189. rocznicę uczcić pamięć uczestników bitwy pod Olszynką Grochowską. Oddajemy hołd tym, którzy stanęli do nierównej walki o wolność i prawo do stanowienia o swoim losie (…) powstanie narodowe rozpoczęte w listopadową noc było największym działaniem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX w. (...) W tamtych dniach nasi rodacy wyraźnie pokazali, że nie godzą się na carski ucisk i represje, że pragną suwerenności i gotowi są o nią walczyć z bronią w ręku. Szczególną sprawność, determinację i odwagę udowodnili powstańcy w bitwie pod Olszynką Grochowską, jednej z największych i najkrwawszych podczas listopadowego zrywu. Zatrzymali wtedy liczniejsze oddziały rosyjskie i uniemożliwili atak na Warszawę" – napisał w liście skierowanym do zebranych Premier Mateusz Morawiecki.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek z kolei zwróciła uwagę, że na warszawskiej Pradze nie brakuje śladów pamięci o bohaterach bitwy pod Olszynką Grochowską. "Nazwy ulic dobitnie przypominają postaci zrywu listopadowego. Jednak tu, przy Krzyżu Pamięci poległych, w widomy sposób odczuwana jest więź z przeszłością. Nie opuszcza nas świadomość, że niemalże 200 lat temu w olchowym lasku, na polach Grochowa rozegrała się największa bitwa powstania 1831 r. Opisy z jej dramatycznego przebiegu nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że było to jedno z najbardziej krwawych starć w XIX-wiecznej."


Podczas uroczystości modlono się w intencji poległych, odczytano apel pamięci, zabrzmiała trzykrotna salwa honorowa. Wieńce przed pomnikiem złożyli m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, przedstawiciele władz państwowych, w tym Prezydenta, Premiera, Marszałka Sejmu i Szefa MON oraz samorządowych, wojska, kombatanci i mieszkańcy.
Wcześniej w Al. Chwały odsłonięto głaz pamięci kpt. Józefa Patelskiego, uczestnika Powstania Listopadowego i bitwy pod Olszynką Grochowską, odznaczonego orderem Virtuti Militari.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u