Lubelskie bez koronawirusa

Autor: Lubelski UW 2020-03-10 08:33:51

W Sali im. Ryszarda Kaczorowskiego odbył się briefing prasowy, w czasie którego wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał dziennikarzom ustalenia związane z bieżącą sytuacją na terenie województwa lubelskiego, dotyczącą koronawirusa.

Początek spotkania upłynął pod znakiem przekazania danych dotyczących terenu województwa lubelskiego. – Na godz. 14.00, dn. 9 marca, jest 9 osób hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 20 w kwarantannie domowej, a 475 pod nadzorem epidemiologicznym – mówił wojewoda.
 
Następie przedstawiciel rządu w terenie przedstawił  najnowsze działania podjęte na jego polecenie. – Lubelski kurator oświaty ma polecenie przekazania zalecenia do szkół z terenu województwa lubelskiego, aby nie odbywały się wycieczki szkolne. Druga informacja to taka, by nie przyjmować grup z zagranicy, z terenów, które objęte  są intensywną transmisją wirusa – zaznaczył wojewoda.
 
I mówił dalej. – Wczoraj główny inspektor sanitarny rekomendował powstrzymanie się od imprez masowych, które organizowane są w obiektach zamkniętych, o liczebności uczestników powyżej 1000. Zwracam się z apelem do wszystkich organizatorów imprez masowych o przeanalizowanie imprez przez siebie organizowanych według tego kryterium i rozważenie odwołania we własnym zakresie imprezy, bądź w przypadku np. rozgrywek sportowych. W obiektach zamkniętych możliwość odbycia tych rozgrywek bez udziału publiczności.  Zwracam się z prośbą do organów, które wydają zgody na tego typu imprezy. Gdyby nie doszło do rozstrzygnięć, wówczas po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego inspektora sanitarnego decyzje będę ja podejmował.
 
Jeżeli  jest decyzja o kwarantannie zbiorowej, proszę starostów, by byli przygotowani w każdej chwili na przyjęcie dużej liczby osób do kwarantanny zbiorowej w godnych warunkach. Po drugie, byśmy mogli sprawnie kierować ruchem osób, które trzeba hospitalizować. Mamy nawiązaną ścisłą współpracę z całodobowym dyżurem w starostwach – podkreślił Lech Sprawka.
 
Wojewoda przekazał także informację dotyczącą technicznego przekazywania komunikatów dotyczących zakażenia koronawirusem. – Dotychczas oczekiwaliście Państwo najpierw na komunikat Ministerstwa Zdrowia, następnie my przekazywaliśmy informacje dotyczące naszego województwa. W związku z prawdopodobieństwem znacznego zwiększenia się liczby potwierdzonych przypadków, tych informacji  będziemy udzielać na poziomie Urzędu Wojewódzkiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u