Podsumowanie działań na wypadek wystąpienia koronawirusa w Podlaskiem

Autor: Podlaski UW 2020-03-12 08:20:16

„Na razie na terenie województwa podlaskiego nie mamy przypadku osoby zarażonej koronawirusem, ale sytuacja jest dynamiczna, a w związku z tym podejmujemy szereg działań prewencyjnych” – powiedział w środę (11.03) dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wzmożona aktywność służb sanitarnych, decyzja o zakazie organizowania imprez masowych lub zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych – to tylko niektóre działania w regionie, zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.

- Jest również rekomendacja, aby nie odbywały się spektakle, koncerty i inne przedsięwzięcia kulturalne, dlatego do 25 marca zarządzam zawieszenie organizowania na terenie województwa podlaskiego imprez w teatrach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, galeriach sztuki. Oprócz tego zalecam wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do 25 marca br. działalności klubów dziecięcych i żłobków – poinformował wojewoda na konferencji prasowej.

Dodał, że do podlaskich szpitali i stacji pogotowia ratunkowego trafiły środki dotacji celowych w wysokości około 3,8 mln zł na zakup najpotrzebniejszego sprzętu, środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej. Wcześniej przekazano im również wsparcie z  Magazynu Państwowych Rezerw Materiałowych.

- Nie tylko decyzje administracyjne, ale przede wszystkim zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny może nas uchronić przed epidemią – powiedział wojewoda. Z tym samym apelem do mieszkańców za pośrednictwem mediów zwróciła się Elżbieta Kraszewska, podlaski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Zawieszone zajęcia w placówkach oświatowych

- Od jutra (12.03) uczniowie szkół ponadpodstawowych już nie przychodzą do szkoły, natomiast 12 i 13 marca w przedszkolach i szkołach podstawowych odbywają się zajęcia opiekuńcze. Zajęcia w szkołach zostają zawieszone na dwa tygodnie i apeluję do rodziców, aby dzieci zostały w domach, a nie gromadziły się w takich miejscach jak galerie lub kawiarnie, bo chodzi o to, żeby wirus się nie rozprzestrzeniał – powiedziała na konferencji Beata Pietruszka, podlaski kurator oświaty.

Dodała również, że na razie nie ma zagrożenia, że podstawy programowe nie będą zrealizowane.

Kontrole sanitarne na granicy

W województwie podlaskim kontrole odbywają się na granicy polsko-litewskiej: w Budzisku i Ogrodnikach oraz polsko-białoruskiej: w Kuźnicy (kolejowe i drogowe), Bobrownikach, Połowcach, Siemianówce i Białowieży.

- Do tej pory na granicy wewnętrznej skontrolowaliśmy w sumie 549 osób, w tym 34 kierowców i 515 pasażerów. Na granicy zewnętrznej sprawdziliśmy ponad 5 tys. osób, z czego 1949 osób to byli kierowcy i ponad 3 tys. osób to pasażerowie. Stwierdziliśmy 6 przypadków podwyższonej temperatury ciała: 5 osób to cudzoziemcy, którym odmówiono wjazdu do kraju, jedną osobą - polskim obywatelem - zajęły się służby sanitarne – podsumował płk SG Andrzej Stasiulewicz, zastępca komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u