Niektóre szpitale zostaną przekształcone w stricte zakaźne. Na Opolszczyźnie będzie to placówka w Kędzierzynie-Koźlu

Autor: Opolski UW 2020-03-15 09:34:10

Organizujemy w tej chwili sieć szpitali jednoimiennych zakaźnych. W każdym województwie powstanie co najmniej jeden szpital, w niektórych województwach,  gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej - zapowiedział dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił też, że przekształcone placówki będą wyposażone w sprzęt zarówno do leczenia objawów koronawirusa, jak i innych schorzeń.

W województwie  opolskim kędzierzyńsko-kozielski szpital został wytypowany na ten, który zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia, zostanie przekształcony w szpital zakaźny.

O decyzji ministra poinformował dziś wojewoda opolski na konferencji prasowej, podsumowującej dotychczasowe działania na rzecz walki z koronawirusem w regionie. Wojewoda Adrian Czubak podkreślał, że szpital będzie obsługiwał zarówno dzieci, jak i dorosłych. Będą tam przywożeni zarażeni z całego województwa. Obecni pacjenci do końca tygodnia zostaną wypisani do domów, jeśli ich stan na to pozwala, albo przewiezieni karetkami do innych placówek w regionie.

 Jak powinien wyglądać taki szpital po przekształceniu? - Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśniał prof. Łukasz Szumowski. Minister Zdrowia ponownie zaapelował o pozostawanie w miarę możliwości w domach i pokreślił, że podejmowane działania mają na celu jak najlepsze przygotowanie służby zdrowia do wzrostu liczby zachorowań. - Im później się to stanie, tym bardziej my, jako służba zdrowia, mamy szansę ratować ludzkie życie. Ale czy to będzie wcześniej czy to będzie później, to zależy tylko i wyłącznie od tego, czy my wszyscy jako Polacy będziemy zachowywali się odpowiedzialnie i pozostawali w izolacji! – zaznaczył prof. Łukasz Szumowski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u