Powstanie w Getcie Warszawskim – pamięć o bohaterach

Autor: Mazowiecki UW 2020-04-19 10:12:17

77 lat temu wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim. Kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stanęło do nierównej walki z 2 tys. niemieckich żołnierzy. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie.

Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego, 19 kwietnia o godz. 12:00 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Sygnał zostanie uruchomiony na terenie m.st. Warszawy i potrwa 1 minutę.

- Aby uczcić pamięć Bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim i wyrazić naszą solidarność już po raz kolejny zostaną włączone  syreny.  Zarówno ten symboliczny gest, jak i akcja Żonkile będą godną formą oddania hołdu Bohaterom tego powstania. Mam nadzieję, że te inicjatywy przyczynią się do upowszechnienia wiedzy o tym wydarzeniu i upamiętnienia Bohaterów zrywu – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do połowy maja tego samego roku. Bezpośrednią przyczyną, wywołanego przez podziemne formacje zbrojne na terenie warszawskiego getta, powstania była decyzja hitlerowców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Zryw z 1943. roku był pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom.

W 2020 roku w związku z sytuacją epidemiologiczną odwołano obchody rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u