Działania Kompanii Gaśniczej Heweliusz w Biebrzańskim Parku Narodowym

Autor: mł. asp. Piotr Basarab – KM PSP Słupsk, st. kpt. Karina Stankowska – KW PSP w Gdańsku 2020-04-24 08:50:08

Po dotarciu do punktu koncentracji, dnia 23 kwietnia 2020 roku, w rejonie miasteczka Goniądz, a następnie po krótkiej odprawie, do działań skierowano cały potencjał Kompanii Gaśniczej Heweliusz z Pomorza. Doraźnie zgrupowanie zostało podzielone na dwa osobne moduły zadaniowe

Pierwszy moduł, w sile 32 strażaków, prowadził działania gaśnicze wspólnie z Kompanią Gaśniczą Warmia, w trudnym terenie w rejonie miejscowości Grzędy. Ich zadaniem była obrona lasu przed przedostaniem się ognia z pobliskich łąk i nieużytków.

Drugi moduł działający wspólnie ze Szkołą Aspirantów PSP z Krakowa, siłami strażaków z Suwałk i Łomży oraz żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej gasił pożar lasu w rejonie miejscowości Wroceń, leżącej przy samej rzece Biebrzy. Strażacy wykonali dwie linie gaśnicze o długości około kilometra, a następnie podali wodę gasząc pożar obszaru leśnego.

Warunki w jakich pracują strażacy są bardzo trudne, wysoka temperatura, zadymienie, podmokły i bagnisty teren. Cały czas zachowują reżim sanitarny.

Pomorscy strażacy zostali bardzo ciepło przyjęci przez miejscową ludność. Okoliczni mieszkańcy bezinteresownie wspierają strażaków, przygotowują posiłki, przynoszą wodę i napoje do picia. Pomagają w transporcie tam, gdzie nie mogą dojechać ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze. Pomoc mieszkańców Podlasia jest nieoceniona i bezcenna, są znakomitymi przewodnikami wskazującymi bezpieczne przeprawy i szlaki pozwalające bezpiecznie dotrzeć na miejsce działań.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u