Ostatnie pożegnanie dr Krystyny Łybackiej

Autor: Wielkopolski UW / Anna Czuchra 2020-04-28 09:27:52

Poznań pożegnał 27 kwietnia  Krystynę Łybacką. W ostatnim pożegnaniu byłej minister edukacji narodowej i sportu oraz wieloletniej posłanki i europosłanki uczestniczył wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Za wybitne zasługi w działalności publicznej, prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krystynę Łybacką Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie w imieniu prezydenta przekazał mężowi podczas uroczystości pogrzebowych minister Andrzej Dera.

Listy pożegnalne do rodziny wystosowali między innymi prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wojewoda kierując słowa wsparcia do najbliższych zmarłej podkreślił, że każda przedwczesna śmierć budzi szczególny żal i poczucie ogromnej straty. Szansą na zachowanie obrazu już nieobecnych jest pamięć i dar wspomnień. Ten dar pozwala choć przez chwilę ukoić ból, przywołać dobre i wartościowe chwile. A każdy z nas tu obecnych potrafi tych chwil przywołać setki, a może tysiące. Dlatego, że śp. Krystyna Łybacka żyła tak, jak żyć się powinno. Była dobra i czyniła dobro. I tym dobrem nadal będzie się dzieliła - w naszych wspomnieniach - mówił Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda żegnając Krystynę Łybacką wspominał o jej wielkim publicznym dorobku. - Była niezwykle zasłużoną Wielkopolanką, ministrem edukacji narodowej i sportu, zaangażowaną w sprawy społeczne posłanką siedmiu kadencji, posłanką do Parlamentu Europejskiego i nauczycielem akademickim. Była osobą, która z taktem i wiarą w ludzi zawsze angażowała się w pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali. Osobą, dla której nie było ludzi mało ważnych. Zmiany, które jako minister wprowadzała, pozwoliły utorować karierę wielu nauczycielom w Polsce. Także moją. Bo w czasie, kiedy była ministrem edukacji narodowej, ja - jako młody nauczyciel - rozpoczynałem swoją praktykę. Miałem ten wielki zaszczyt podziękować Jej za to. I zawsze będę wdzięczny. Zawsze, kiedy minister Łybacka będzie w moich wspomnieniach, towarzyszyć im będzie jedno słowo - dziękuję.

Krystyna Łybacka została pochowana w Alei Zasłużonych na poznańskim cmentarzu na Miłostowie. Uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym zakończyła ceremonia złożenia wieńcy między innymi od prezydenta RP, marszałka Sejmu, wiceprezesa rady ministrów, minister rozwoju oraz przedstawicieli samorządu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u