Kolejny etap badań przesiewowychna Śląsku

Autor: Śląski UW 2020-05-16 09:54:38

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił aktualną sytuację epidemiologiczną w województwie.

Jak poinformował wojewoda, kończy się pierwszy etap badań przesiewowych wśród górników z KWK Pniówek. W pozostałych czterech kopalniach, w których odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem, etap ten został już zakończony. – Jest realizowany etap drugi, czyli wymazywania wszystkich członków rodzin osób, które zostały zidentyfikowane jako osoby zarażone. I dzisiaj rozpoczyna się etap trzeci (…) Dodatkowo podjęliśmy decyzję, że badamy próbkowo 5 innych zakładów, tak, aby zweryfikować, czy nie pojawiają się nowe ogniska epidemiczne w zakładach górniczych. Jeżeli te wyniki będą niepokojące, to podejmiemy niezwłocznie decyzję o przesiewowych badaniach na kolejnych zakładach wydobywczych – wyjaśnił wojewoda. Zgodnie z posiadanymi danymi do dzisiaj pozytywny wynik testu na koronawirusa odnotowano u 1,9 tys. górników. Co istotne, na niecałe 10 tys. górników z przesiewu wynik dodatni uzyskało około 1,5 tys. osób, natomiast pozostali zakażeni górnicy to osoby, które zostały przebadane z wywiadu epidemiologicznego bądź z kwarantanny.

Nowe laboratorium już otwarte

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami w województwie śląskim zostało otwarte jedenaste laboratorium. Mieści się ono w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Jak wyjaśnił wojewoda Jarosław Wieczorek, od jutra w placówce ruszą badania, a pełną moc uzyska ona z początkiem przyszłego tygodnia. Wojewoda uspokaja jednak, że wszystkie laboratoria na terenie województwa śląskiego służą do testowania wymazów z badań szpitalnych, z wywiadu epidemiologicznego oraz z kwarantanny. Badania przesiewowe są natomiast realizowane w laboratoriach poza obszarem województwa. Dotychczas próbki pobierane od górników wysyłane były do 9 placówek w kraju, obecnie będą one przekazywane do 4 laboratoriów – do Bydgoszczy, Łodzi, Poznania i Krakowa, po to, aby usprawnić otrzymywanie wyników z testów przesiewowych.

Dalsze badania wśród mieszkańców województwa

Wojewoda zapowiedział, że konsekwentnie nadal będą realizowane zarówno badania przesiewowe wśród górników, jak i badania pozostałych mieszkańców. Jak zaznaczył, w niedzielę przebadanych zostało 7 tys. osób, z czego 5 tys. w badaniach przesiewowych, a 2 tys. z wywiadu. Dzisiaj przebadanych przesiewowo zostanie ok. 3,5 tys. górników, a w sobotę i niedzielę – po 5 tys. Oprócz tego próbki pobierane będą też od innych osób – czy to z wywiadu, czy ze szpitali. W sumie w województwie robionych jest średnio między 5, 6 a 7 tys. badań na dobę.

– Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że procent osób poza sektorem wydobywczym w tej chwili w województwie identyfikowanych z wynikiem dodatnim jest bardzo niewielki. To daje dużą szansę, że jeżeli wygasimy ogniska na kopalniach, to będziemy mieli sytuację taką jak w pozostałej części kraju – podkreślił podczas dzisiejszego briefingu wojewoda Jarosław Wieczorek.

Uwaga na utrudnienia

W związku z tym, że rusza kolejny etap badań przesiewowych dla górników, w piątek, sobotę i niedzielę rekomendujemy omijanie ulic, na których odbywać się będą testy. Przeprowadzane są one bowiem w formie drive-thru, a pracownicy zakładów podjeżdżają do punktów pobierania wymazów swoimi samochodami, mogą więc wystąpić pewne utrudnienia w ruchu.

Blisko 7 tys. wymazów od piątku do niedzieli planowane jest do pobrania od pracowników 3 zakładów PGG, blisko 1800 z kolei od górników KWK Bobrek, zaś od pracowników KWK Pniówek tylko dzisiaj ma być pobrane 1400 próbek. – Łącznie zamierzamy przetestować kolejnych 13,5 tys. górników – wylicza wojewoda Jarosław Wieczorek.

Punkty badań dla górników z PGG:
– KWK Jankowice – punkt przy dyrekcji kopalni ROW (ul. Jastrzębska 10 w Rybniku),
– KWK Murcki-Staszic – punkt przed kopalnią (ul. Karolinki 1 w Katowicach),
– KWK Sośnica – punkt przed kopalnią (ul. Błonie 6 w Gliwicach),
– punkt przed Areną Gliwice (ul. Akademicka 50 w Gliwicach).
Do pobierania próbek biologicznych w tych punktach zaangażowanych będzie 13 zespołów specjalistów.

Górnicy KWK Bobrek będą natomiast poddawani testom w punkcie przy kopalni (ul. Konstytucji 76) w godzinach od 9 do 19. Aby proces badania odbywał się sprawnie, tutaj również zaangażowanych będzie kilka zespołów. Jeżeli będzie potrzeba, uruchamiane będą kolejne punkty. Z kolei pracownicy KWK Pniówek będą mieć pobierany wymaz w czterech punktach w okolicy zakładu (ul. Krucza w Pawłowicach). 

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u