76. rocznica Bitwy o Monte Cassino

Autor: Podlaski UW 2020-05-20 08:57:36

Hołd walczącym oddał w poniedziałek (18.05) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, składając wieniec przed białostockim Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który upamiętnia m.in. żołnierzy 2. Korpusu Polski. To właśnie oni, dowodzeni przez generała Władysława Andersa, odegrali kluczową rolę w tzw. bitwie o Rzym.

Szeregi Armii Andersa zasilali w znaczącym stopniu również mieszkańcy dawnego, przedwojennego województwa białostockiego - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, podkreślając symboliczne znaczenie Bitwy o Monte Cassino dla naszego regionu.

18 maja 1944 roku nad ruinami klasztoru na Monte Cassino zawisła biało-czerwona flaga, a w południe rozbrzmiał Hejnał Mariacki, ogłaszając zwycięstwo aliantów i koniec jednej z najbardziej zaciętych bitew w czasie II wojny światowej. Polscy żołnierze wykazali się w niej wielką odwagą, zaangażowaniem i poświęceniem. W walce o wzgórze zginęło 923 polskich żołnierzy, zaś 2931 zostało rannych.

Triumf na Monte Cassino miał bardzo ważne konsekwencje - dzięki niemu wojskom alianckim udało się utorować drogę, a 4 czerwca 1944 r. zdobyć Rzym.

Na zboczach Monte Cassino powstał Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywa 1072 żołnierzy, w tym od 1970 r. sam generał Władysław Anders. Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencję: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".

© 2018 Super-Polska.pl stat4u