Z pamięcią o żołnierzu „Rzeczypospolitej utraconej”

Autor: Małopolski UW 2020-05-27 08:35:20

25 maja przypada 72. rocznica rozstrzelania rotmistrza Witolda Pileckiego. Złożeniem kwiatów przy pomniku w krakowskim parku Jordana, w Galerii Wielkich Polaków XX wieku pamięć niezłomnego żołnierza „Rzeczypospolitej utraconej” uczcili – w imieniu wojewody małopolskiego Piotra Ćwika – dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał oraz przedstawiciele Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W trakcie zawieruchy wojennej, w 1940 r. rotmistrz Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie, aby przedostać się do obozu koncentracyjnego Auschwitz i pozyskać informacje o tym, jak Niemcy traktują więźniów. Tam też współorganizował obozową konspirację. W 1943 r. uciekł z obozu i podjął służbę w oddziale II Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. W kolejnych latach przebywał w niewoli niemieckiej, by wreszcie służyć w II Korpusie Polskim we Włoszech.

W 1945 r. wrócił do kraju. Dwa lata później władze komunistyczne aresztowały go i oskarżyły o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W 1948 r. został skazany na karę śmierci i stracony przez rozstrzelanie 25 maja w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u