W Łomży powstało trzecie laboratorium w regionie, gdzie są wykonywane testy na koronawirusa

Autor: Podlaski UW 2020-05-29 08:34:49

Przy szpitalu w Łomży Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku uruchomiło laboratorium, w którym wykonywane są testy genetyczne na obecność koronawirusa - poinformowali w czwartek (28.05) na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor RCKiK prof. Piotr Radziwon.

To trzecie laboratorium w województwie podlaskim po laboratoriach w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku i Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, które wykonują badania pod kątem koronawirusa. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa utworzyło je w pomieszczeniach swojego terenowego oddziału, które znajdują się w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Wyposażenie laboratorium kosztowało ok. 1 mln zł, już trafiło tam pierwszych sto próbek do badań, które skierował szpital w Łomży. Badania będzie przeprowadzać pięciu pracowników laboratorium.

Prawie 23 tys. testów w Podlaskiem

- Ilość wykonywanych próbek jest oczywistą troską nas wszystkich. Chcemy, żeby tych badań było jak najwięcej, żebyśmy mogli spokojnie podchodzić do kwestii związanych z zabezpieczeniem ludności naszego województwa podczas epidemii koronawirusa. Temu mają służyć również mobilne punkty poboru próbek, których teraz w regionie mamy 12 - powiedział na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Od początku epidemii w województwie przeprowadzono 22,7 tys. testów. Laboratorium w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej testuje głównie osoby, które mają objawy koronawirusa lub miały kontakt z osobami zakażonymi, laboratorium Uniwersytetu Medycznego prowadzi testy na potrzeby przede wszystkim szpitali. W laboratorium w Łomży badania na obecność zakażenia koronawirusem będą wykonywane między innymi na potrzeby tamtejszego szpitala, a także szpitali i stacji epidemiologiczo-sanitarnych w pobliskim sąsiedztwie.

Testy to jeden z filarów walki z pandemią

- Jednym z filarów walki z pandemią jest zachowanie dystansu społecznego, drugim filarem jest testowanie. Z prośbą o uruchomienie laboratorium zwrócił się do nas wojewoda, ponieważ mamy przeszkolonych, doświadczonych pracowników i my to wyzwanie podjęliśmy. Skompletowanie sprzętu było bardzo trudne - to dziś towar deficytowy. W jego zdobyciu pomógł nam również wojewoda - poinformował prof. Piotr Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku.

- Jesteśmy otwarci na testy komerycjne, ale podpisaliśmy umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i z nim będziemy się rozliczać. Mamy stosowne certyfikaty Ministerstwa Zdrowia, laboratorium znajduje się w rejestrze ministerstwa, sprawdziliśmy wiarygodność otrzymywanych wyników badań. Czas oczekiwania na wynik testu to 24 godziny - dodał dyrektor RCKiK w Białymstoku.

Przepustowość laboratorium w Łomży to sto testów na dobę z możliwością zwiększenia tej ilości.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u