39. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego

Autor: Lubelski UW 2020-06-01 08:51:15

W 39. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka uczcił jego pamięć i złożył kwiaty przy pomniku Kardynała Wyszyńskiego na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej w Lublinie

We wspólnej delegacji kwiaty złożyli również Wicemarszałkowie Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski i Zdzisław Szwed, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk i gospodarz spotkania Metropolita Lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik. Kwiaty złożyli także przedstawiciele Sejmiku Województwa Lubelskiego z Wiceprzewodniczącym Mieczysławem Rybą, radni Marek Wojciechowski i Ryszard Szczygieł, przedstawiciele Rady Miasta Lublin, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność Marian Król, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk. Honorową wartę przy pomniku objęli harcerze z lubelskiego Hufca ZHP.
 
                                                                                                            ***
 
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli (pogranicze Mazowsza i Podlasia) w wielodzietnej rodzinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1924 r. W czasie Powstania Warszawskiego był kapelanem AK, w latach 1946-1948 biskupem lubelskim i założycielem lubelskiej Caritas, a następnie przez 33 lata arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, Prymasem Polski. W czasach rządów komunistycznych w Polsce był oparciem dla wszystkich, którzy marzyli o wolności. Jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku i trwały autorytet dla współczesnych pokoleń. Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w miesiącu poświęconym Maryi, której zawierzył swoje życie. Prymas przez ponad 30 lat bronił polskiej tradycji i tożsamości, praw człowieka i praw narodu oraz obecności religii i Kościoła w życiu Polaków. Bez jego zaangażowania i siły duchowej, bez umacniania wiary i nadziei Polaków oraz bez realizmu politycznego i talentów dyplomatycznych, trudno wyobrazić sobie zryw społeczny w sierpniu 1980 r.
 
Po śmierci kard. Wyszyńskiego władze komunistyczne, które wcześniej uważały go za wroga, ogłosiły żałobę narodową. Uroczystość pogrzebową transmitowały radio i telewizja, a o jego śmierci i pogrzebie informowała prasa. „Solidarność” przerwała strajki. Kolejka do trumny Prymasa, wystawionej w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, stała trzy doby. Jego pogrzeb (31 maja) był manifestacją religijno-patriotyczną i odbył się zgodnie z ceremonią przysługującą osobom pełniącym funkcje państwowe. Kilkukilometrową trasę, którą szedł kondukt, ludzie pokryli świeżymi kwiatami. W pogrzebie uczestniczyło ok. 300 tys. osób, wielu z flagami „Solidarności”. W ten sposób Polska żegnała kard. Stefana Wyszyńskiego: „niekoronowanego króla Polski”, „defensor patriae - obrońcę ojczyzny”, Prymasa Tysiąclecia. Na 7 czerwca 2020 r., w Warszawie, zaplanowana została uroczystość beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, odroczona z powodu obecnej pandemii.
 
W związku z 39. rocznicą śmierci Prymasa, Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na transmisję dyskusji o książce R. Łatki, B. Mackiewicz i ks. D. Zamiatały pt. „Prymas Stefan Wyszyński. Biografia”. Dyskusja była transmitowana na kanale IPNtv dziś (28 maja 2020 r.) o godz. 14.00- bit.ly/2XxXVzf

© 2018 Super-Polska.pl stat4u