Tarcza Antykryzysowa pomaga. Potwierdzają to olescy przedsiębiorcy

Autor: Opolski UW 2020-06-05 09:04:49

Niemal 11 milionów złotych trafiło do oleskich firm, które skorzystały z pakietu pomocowego, przygotowanego przez Rząd RP. A to oznacza, że w powiecie tym już 1400 firm skorzystało z Tarczy Antykryzysowej, Beneficjentów przybywa.

Pakiet rozwiązań dla firm przygotowanych przez Rząd RP, uchronił kolejne miejsca pracy na Opolszczyźnie.  1 czerwca wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Alina Nowak zainaugurowała w „Cukrach Nyskich” cykl regionalnych spotkań z opolskimi przedsiębiorcami, którzy skorzystali już z Tarczy Antykryzysowej. Dziś, tj. 2 czerwca wojewoda opolski Adrian Czubak spotkał się w oleskim magistracie z przedsiębiorcami z północnej części województwa, aby podsumować efekty i możliwości, jakie dała im Tarcza. – Już w pierwszych tygodniach trwania epidemii w naszym kraju, pojawiła się informacja, że polski Rząd pracuje nad niezwłocznym wsparciem przedsiębiorców. Bez działania polskich firm – zarówno tych mniejszych, lokalnych jak i nieco większych, nie istniałaby światowa gospodarka. Błyskawiczna reakcja Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i determinacja polskich – w tym opolskich przedsiębiorców, sprawiła że dziś wielu przedsiębiorców nie stoi przed koniecznością zamknięcia firmy czy zredukowaniu etatów – podkreśla wojewoda opolski.

W skali kraju łączna suma wsparcia w ramach instrumentów Tarczy Antykryzysowej wynosi 15,3 mld złotych, z czego: ponad 6 mld zł stanowi dofinansowanie do wynagrodzeń; 5,5 mld zł dot. umarzalnych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców; 1,81 mld zł przeznaczono na zwolnienia ze składek ZUS oraz 1,92 mld zł przeznaczono na świadczenia postojowe.

Przekładając ww. dane na grunt opolski oznacza to m.in., że przyznane wsparcie na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynosi już ponad 92 mln złotych.
W skali kraju mowa o kwocie 4,31 mld złotych.

Kwota udzielonego już wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej w regionie wynosi 276 mln złotych. 

Wojewoda opolski zauważa również, iż na koniec kwietnia br. stopa bezrobocia w regionie wynosiła 6,5 %, podczas gdy w 2018 r., który był najlepszym rokiem dla gospodarki krajowej, stopa bezrobocia była wyższa i wynosiła na koniec kwietnia 6,7 %.  - Te dwie dane świetnie obrazują, jak dobrze poradzili sobie z tym kryzysem wywołanym koronawirusem, opolscy przedsiębiorcy. Nie było zatem gwałtownej zmiany na rynku pracy – dodaje.

Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, podkreślał na spotkaniu, że w ostatnich miesiącach działania gminy były prowadzone tak, by nie rezygnować z żadnej prowadzonej inwestycji. – Bo to dawało również pewne działania gospodarcze wszystkim zaangażowanym w realizację firmom – mówił. Burmistrz Olesna zapowiedział również, iż w planach gminy na ten rok jest rozpoczęcie największej inwestycji w powiecie oleskim – tj. budowy obwodnicy.

W dzisiejszym spotkaniu udział wzięło kilku oleskich mikro i makroprzedsiębiorców różnych branż. Przedsiębiorcy Ci podkreślali, iż pomoc Rządu w ramach Tarczy Antykryzysowej, została im udzielona niemal natychmiast. Akcentowali także, iż taki instrument pomocowy jest niezbędny.

- Tarcza ustabilizuje polską gospodarkę, a także da jej impuls inwestycyjny –zaznaczył wojewoda opolski, który dodał także, iż  wartość wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej wyniesie ponad 312 mld zł.

Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z Tarczy Finansowej PFR, która dedykowana jest mikrofirmom  (zatrudniającym co najmniej 1 pracownika) oraz małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom. Wartość Tarczy PFR to 100 mld złotych, z czego 0,9 mld trafi na Opolszczyznę – tym samym wspomoże niemal 5 tysięcy firm. W skali kraju program skierowany jest do około 670 tys. polskich przedsiębiorców. Ma pomóc im powrócić na ścieżkę wzrostu po zamrożeniu gospodarki w czasie walki z koronawirusem.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u