Pamięci ofiar reżimu komunistycznego

Autor: Wielkopolski UW / Jakub Monterial 2020-06-05 09:12:50

4 czerwca przypada Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego. W imieniu wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka, wspólnie z przedstawicielami organizacji kombatanckich wicewojewoda Maciej Bieniek złożył wiązankę pod tablicą pamięci przy ulicy 27 Grudnia w Poznaniu.

Tablica usytuowana jest w miejscu, w którym w latach 1945-1953 znajdowało się więzienie śledcze urzędu bezpieczeństwa publicznego. W jego kazamatach byli poddawani torturom i ginęli Polacy – ofiary terroru stalinowskiego.

W tym roku, w związku z panującą w kraju epidemią koronawirusa, uroczystość trwania w hołdzie i przekazywania pamięci o ofiarach reżimu komunistycznego miała kameralny charakter.

Podczas składania wiązanki i zniczy wicewojewodzie Maciejowi Bieńkowi towarzyszył Zenon Wechmann – przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Poznaniu i prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939-1956, Jerzy Majchrzak – świadek i uczestnik Poznańskiego Czerwca, prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec '56, a także Teresa Masłowska – pełnomocnik wojewody do spraw współpracy ze środowiskami kombatanckimi.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u