Wszyscy nasi zawodnicy zdobyli miejsca na podium! - wywiad z doktorem nauk medycznych Dominikiem Sieroniem

Autor: Andrzej Ficek 2020-06-07 22:22:59

Wspólnie, poprzez sportowe zaangażowanie nieraz trudnej młodzieży staramy się stworzyć nowe warunki dla rozwoju lokalnej społecznośc i- rozmawiał Andrzej Ficek

AF - Od kiedy zajmuje się Pan trenowaniem młodzieży? Czyj był to pomysł i jaki to rodzaj sportu?

 

DS - Treningi Wataha FC Katowice na sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr.17 rozpoczęły się nie tak dawno, bo pod koniec października 2019 roku. Otwarcie klubu nastąpiło z mojej inicjatywy.

 

Zaczęło się to od współpracy z klubem Wataha FC Sosnowiec, co zaowocowało otwarciem klubu w Katowicach. Do tej pory brak było tego typu zajęć dla dzieci w dzilnicy Katowic, Dąbrówka Mała, Burowiec, Bogucice i Szopienice.

 

Brazylijskie jiu-jitsu jest sportem walki, w którym toczone pojedynki odbywają się  bez użycia uderzeń oraz kopnięć, a nacisk położony jest na obalenie przeciwnika do parteru, następnie zajęcie pozycji kontroli, której celem jest poddanie przeciwnika poprzez duszenie lub dźwignię na staw.

 

AF - Ile osób trenuje w tej grupie? Macie jakieś sukcesy?

 

DS - Treningi w naszym klubie podzielone są na 2 kategorie wiekowe. Dzieci młodsze i juniorzy. W naszej sekcji sportowej trenują, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Przed ogłoszeniem pandemii COVID 19 trenowało u nas około 35-40 młodych adeptów sportu.

 

Starsza grupa zadebiutowała na swoich pierwszych ogólnopolskich zawodach już na początku lutego 2020, gdzie na pięciu startujących zdobyliśmy 5 medali; 2 złote, 1 srebrny, oraz 2 brązowe. Stanowiło to dla nas niemały sukces biorąc pod uwagę krótki czas treningu i zwycięstwa naszych zawodników nad dużo bardziej doświadczonymi i dłużej trenującymi przeciwnikami. Drugie zawody, na których trenujący u nas zawodnicy mogli pokazać zdobyte umiejętności również były bardzo udane wszyscy startujący zdobyli miejsca na podium.

 

AF - Z jakich środowisk wywodzą się zawodnicy którzy trenują w tym klubie?

 

DS-To głównie młodzież z Dąbrówki Małej i Burowca i pojedyncze osoby z Bogucic. Warto w tym miejscu wspomnieć o nawiązanej przez nas współpracy z Ośrodkiem Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Zakonnych św. Jadwigi, którego wychowankowie również trenują u nas .

 

AF - Czy dostajecie pomoc ze strony miasta lub innych instytucji?

 

DS - Niestety nie dostaliśmy jeszcze żadnego wsparcia od Urzędu Miasta, ciągle nad tym pracujemy i miejmy nadzieję, że niebawem się to zmieni.

 

AF - Jest Pan utytuowanym lekarzem, doktorem nauk medycznych. Jak znajduje Pan czas na te dodatkowe zajęcia?

 

DS - Myślę że to kwestia organizacji czasu. Proszę pamiętać ze pracuję w dwóch krajach, tzn. w Polsce i w Szwajcarii. Nie przeszkadza mi to w wspieraniu projektu jakim jest klub BJJ Wataha FC Katowice.

 

Nie zrobiłbym tego jednak bez innych osób zaangażowanych w powstanie tego Klubu, czyli Panu Szymonie Szotku , jego Żonie Monice która jest odpowiedzialna za administrację oraz trenera Pana Rafała Balickiego.

 

Szymon Szotek oraz Rafał Balicki są odpowiedzialni za kształcenie w zakresie charakterów i umiejętności sportowych. Jak widać sukces naszej młodzieży jest zbiorem dokonań całego zespołu. Wspólnie, poprzez sportowe zaangażowanie nieraz trudnej młodzieży staramy się stworzyć nowe warunki dla rozwoju lokalnej społeczności.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u