Sterdyń: odsłonięcie kamienia z pamiątkową tablicą

Autor: Mazowiecki UW 2020-06-08 08:54:14

4 czerwca br. Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin i Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowego kamienia z tablicą, w ramach instytutowego projektu „Zawołani po imieniu”. Uroczystości odbyły się w Sterdyni na skwerze Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego.

W trakcie uroczystości poświęconym 11. mieszkańcom Paulinowa i Starego Ratyńca, którzy podczas II wojny światowej pomagali Żydom, uczestnicy wydarzenia wzięli udział w upamiętniającej mszy świętej pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Następnie odsłonięto kamień z pamiątkową tablicą na skwerze przed Urzędem Gminy Sterdyń.

Wiceminister Kultury Magdalena Gawin odczytała list okolicznościowy od Premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości. „Pomoc okazywana przez Polaków Żydom podczas okupacji niemieckiej, to jedna z najbardziej chlubnych kart naszego Narodu. W tym projekcie chcemy podkreślić rolę cichych, lokalnych bohaterów. To ich chcemy zawołać po imieniu i zapisać w pamięci pokoleń. Tutaj, w Sterdyni, przypominamy mieszkańców Paulinowa i Ratyńca Starego i wydarzenia, jakie rozegrały się w nocy z 23 na 24 lutego 1943 r. Poświęcona zamordowanym tablica będzie przypominać o ich heroizmie i odwadze i będzie świadectwem ocalenia w czasach pogardy tego, co w człowieku najpiękniejsze” – napisał w liście Premier.

Delegacja podziękowała mieszkańcom za pielęgnowanie pamięci lokalnych historii oraz złożyła kwiaty pod tablicą.

 „Zawołani po imieniu” to projekt poświęcony osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pomnik w Sterdyni jest dziesiątym kamieniem z pamiątkową tablicą odsłoniętym w ramach tego przedsięwzięcia.

W uroczystości udział wzięli: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i inicjatorka projektu „Zawołani po Imieniu” Magdalena Gawin, Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, przedstawiciele samorządów lokalnych, biskup diecezji drohiczyńskiej Piotr Sawczuk, kapłani oraz rodziny zamordowanych mieszkańców gminy Sterdyń i mieszkańcy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u