Trąba powietrzna w Kaniowie

Autor: Śląski UW 2020-06-08 08:57:15

Przez Kaniów w powiecie bielskim przeszła dziś po południu trąba powietrzna.

Na miejsce udał się wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, który wziął udział w posiedzeniu nadzwyczajnego sztabu kryzysowego. Na szczęście w wyniku wichury nikt nie ucierpiał, jednak pozostawiła ona po sobie ogromne straty materialne. Zniszczone zostały 23 budynki, w tym 2 budynki gospodarcze, a także infrastruktura ogrodowa, garaże, samochody, ogrodzenia. Na miejscu pracuje 130 strażaków z PSP i OSP. Obecna jest też Policja, Pogotowie Energetyczne i Gazowe, a także służby Starosty Bielskiego oraz Wójta Gminy Bestwina, a stan zniszczonych budynków ocenia Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, który zaoferował wsparcie poszkodowanym przez wichurę rodzinom. Mogą one liczyć na środki w ramach zasiłku celowego w wysokości do 6 tys. zł dla osób poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Rodziny mogą także starać się o pomoc finansową do 20 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów. Tego typu wsparcie przyznaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Czekamy na wnioski z gminy, która składa je do nas w imieniu poszkodowanych przez żywioł mieszkańców. Im szybciej je otrzymamy, tym szybciej będziemy mogli pomóc rodzinom – zaznacza wojewoda Jarosław Wieczorek.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u