Pomoc dla poszkodowanych z Kaniowa

Autor: Śląski UW 2020-06-10 09:27:14

W niedzielę po południu przez Kaniów w powiecie bielskim przeszła trąba powietrzna, w wyniku której zniszczonych zostało ponad 20 budynków. Wczoraj udał się tam zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, który na miejscu ocenił straty po przejściu wichury. Prezydenckiemu ministrowi towarzyszył podczas wizji lokalnej wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Minister Paweł Mucha zaznaczył, że do Kaniowa przyjechał na prośbę prezydenta RP Andrzeja Dudy. – To dzisiaj najważniejsze, żebyśmy dołożyli wszelkich starań – i wiem, że Pan Wojewoda, Pan Wójt te działania podejmują – żeby te osoby nie pozostały bez opieki, żeby ta tragedia tak, jak to dzisiaj jest możliwe, nie pozostawiła ich samych sobie, żeby mieli takie poczucie, że tutaj państwo działa bardzo sprawnie, że wszelka pomoc, która może być zapewniona, jest im zapewniona – wyjaśniał. Zapewnił też, że już we wtorek do poszkodowanych będą docierały zasiłki z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości do 6 tys. zł.

I rzeczywiście, pierwsza pomoc rządowa dla poszkodowanych jest już w realizacji. Jak zawiadomił dziś wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach na konto gminy Bestwina przesłano ponad 100 tys. zł zasiłków celowych przyznanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z przeznaczeniem dla rodzin poszkodowanych przez trąbę powietrzną w Kaniowie. Środki zostaną teraz rozdysponowane mieszkańcom przez ośrodki pomocy społecznej. Wojewoda Jarosław Wieczorek jest w stałym kontakcie z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, którzy natychmiast po informacji o zniszczeniach zaoferowali pomoc poszkodowanym rodzinom.

Warto dodać, że wsparcie otrzymają także rodziny z gmin Dąbrowa Zielona i Przyrów, gdzie również wichura wyrządziła szkody.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u