Na Zawiszy o rządowym wsparciu dla klubów sportowych

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2020-06-13 08:53:15

Ministerstwo Sportu przeznaczyło w tym roku rekordową kwotę 55,5 mln zł na wsparcie małych i średnich klubów sportowych. Dofinansowanie dla jednego klubu, w zależności od wielkości podmiotu, może wynieść od 10 do 15 tysięcy złotych. Przebywająca w Bydgoszczy Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk zapowiedziała także uruchomienie kolejnego programu, mającego na celu wsparcie sportu powszechnego - Sportowe Wakacje+.

Dzisiejsza wizyta Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęła się od briefingu prasowego na płycie głównej Stadionu Zawiszy. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli również Minister - Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł na Sejm RP Tomasz Latos oraz przedstawiciel Klubu Sportowego Zawisza Bydgoszcz Krzysztof Bess.

- Bardzo dziękuję za obecność pani minister na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w tym szczególnym czasie pandemii koronowirausa. Obecność pani minister, rozmowy z samorządowcami i klubami sportowymi na temat przyszłości sportu są w tym trudnym momencie szczególnie istotne – podkreślił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Przebywająca w województwie kujawsko-pomorskim Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk podsumowała dotychczasowe działania resortu na rzecz sportu oraz ogłosiła uruchomienie nowego rządowego programu skierowanego do dzieci i młodzieży.

- Od 2015 roku Ministerstwo Sportu rokrocznie zwiększa nakłady na sport powszechny. W tym roku zaplanowaliśmy 282 miliony złotych wsparcia. Rozstrzygnięty został już konkurs na program KLUB – mówiła minister Danuta Dmowska-Andrzejuk. - W związku z pandemią koronawirusa postanowiliśmy zwiększyć nakłady na ten program, po to, by wszystkie złożone wnioski, a jest ich blisko 4900, mogły otrzymać dofinansowanie. Chcieliśmy skierować te środki tam, gdzie sport się zaczyna – dodała.

- Podjęliśmy także decyzję, aby w bieżącej edycji, całą kwotę przyznaną w ramach dofinansowania, można było przeznaczyć na wynagrodzenie pracy trenerów. Bardzo się cieszę z tego powodu, ponieważ trenerzy będą mogli zachować miejsca pracy, przetrwać ten trudny okres, a na tym bardzo nam zależy – tłumaczyła minister sportu.

Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk ogłosiła także uruchomienie nowego rządowego programu  Sportowe Wakacje+. Celem programu jest aktywizowanie polskiego społeczeństwa, a środki przeznaczone na ten cel to 10 milionów złotych. Z programu będzie można sfinansować m.in. wyjazdy na obozy sportowe.

Ministerstwo Sportu wspiera też rozbudowę infrastruktury sportu. Dzięki temu możemy cieszyć się z nowoczesnych i bezpiecznych  obiektów sportowych. Mówił o tym minister Łukasz Schreiber:

- W latach 2016-2019, w samym tylko województwie kujawsko-pomorskim, na infrastrukturę sportową przeznaczonych zostało 113 milionów złotych. To wielka, pozytywna zmiana w porównaniu do tego, co było w poprzednich latach. Wspieramy bardzo ważne inicjatywy. Z tych najważniejszych wymienić można: 25 milionów na basen Astorii, była również propozycja wsparcia kwotą 25 milionów budowy hali na obiektach bydgoskiego Zawiszy, za 4,5 miliona wybudowana została hala w Jeziorach Wielkich, za 3,5 miliona obiekt w Pruszczu, za 2,5 miliona w Żninie. Tak można by wymieniać bardzo długo. To wszystko pokazuje rozmach rządowego wsparcia. Mamy na terenie naszego województwa blisko 300 obiektów, które są dofinansowane ze środków rządowych – podkreślał minister Łukasz Schreiber.

Słowa ministra Łukasza Schreibera potwierdził poseł Tomasz Latos.

- Tak dobrych lat, jak tych ostatnich kilka, wcześniej nie było. Udało się uzyskać dofinansowania na naprawdę dużą skalę dla różnego rodzaju inwestycji. Możemy to obserwować również w Bydgoszczy. Za to pani minister, również wcześniejszemu kierownictwu Ministerstwa Sportu, dziękuję – powiedział poseł Tomasz Latos.

Po konferencji minister Danuta Dmowska-Andrzejuk z towarzyszącymi jej ministrem Łukaszem Schreiberem i wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem udała się do Nakła nad Notecią, gdzie odbyło się spotkanie z kujawsko-pomorskimi samorządowcami. Minister przybliżyła zebranym samorządowcom założenia programów Ministerstwa Sportu m.in.: SKS, KLUB, Sportowe Wakacje+ oraz przedstawiła plany na najbliższy czas. Rozmawiano także o inwestycjach w infrastrukturę sportową.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u