Blisko 2,7 mld zł na wsparcie przedsiębiorców i ochronę miejsc pracy w Wielkopolsce

Autor: Wielkopolski UW / Anna Czuchra 2020-06-15 09:07:57

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odwiedziła dziś między innymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wielkopolskim i Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie. Podczas wizyty w województwie wielkopolskim o wsparciu dla przedsiębiorców szefowa resortu rodziny rozmawiała z wicewojewodą Anetą Niestrawską i przedstawicielami odwiedzonych instytucji.

Już niemal 2,7 miliarda złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa wielkopolskiego w ramach różnych instrumentów tarczy antykryzysowej. - To realne i potrzebne wsparcie na ochronę miejsc pracy. Bardzo ważne jest, by pieniądze trafiały do firm jak najszybciej - mówiła podczas konferencji prasowej w Ostrowie Wielkopolskim minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Po ponad dwóch miesiącach działania tarczy antykryzysowej nie ma wątpliwości, jak ważne i potrzebne wsparcie stanowią poszczególne jej instrumenty. To, że tarcza działa, to z jednej strony efekt dobrze zaprojektowanych narzędzi, a z drugiej - wysiłek urzędów odpowiedzialnych za realizacje tarczy, między innymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy powiatowych urzędów pracy - akcentowała Marlena Maląg. Jak zaznaczyła, podczas wyjazdów i spotkań w różnych województwach kierownictwo resortu bliżej przygląda się sytuacji w regionach, rozmawia z wojewodami, pracownikami urzędów pracy, z przedsiębiorcami. - Wszyscy podkreślają jak ważne jest, by wsparcie szybko trafiało na konta - dodała minister.

Miliardy złotych na ochronę miejsc pracy

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z tytułu różnych instrumentów wsparcia przewidzianych w tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców w całej Polsce trafiło już 24,7 mld złotych.

W Wielkopolsce kwota wsparcia osiągnęła poziom 2,68 mld zł. Przeznaczono:

  • ponad 690 mln złotych ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę 163,7 tys. miejsc pracy,
  • prawie 669 mln złotych przyznanych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców,
  • blisko 216 mln złotych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla firm i organizacji zatrudniających ponad 75,7 tys. osób,
  • przeszło 293 mln złotych na świadczenia postojowe dla 148,5 tys. osób,
  • zwolnienie ze składek ZUS na kwotę 817 mln zł.

Wspierać aktywność osób starszych

Chociaż w ostatnim czasie działania resortu skupiają się przede wszystkim na wsparciu przedsiębiorców i ochronie jak największej liczby miejsc pracy, nie zapominamy o programach wieloletnich i wspieraniu inicjatyw działających na rzecz różnych grup społecznych - między innymi seniorów. - Jednym z ważnych działań z zakresu polityki senioralnej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspierającym przede wszystkim aktywność jest Rządowy Program na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, czyli tzw. ASOS - mówiła minister Marlena Maląg.

W tegorocznej edycji Programu ASOS rozdysponowane zostało w skali całego kraju blisko 38 mln zł na ponad 300 projektów.

W Wielkopolsce wsparcie finansowe w ramach programu ASOS edycja 2020 otrzymało 25 projektów na kwotę blisko 3 mln zł. Projekty te obejmują swoimi działaniami prawie 5 tys. osób starszych, w tym 400 osób z niepełnosprawnością w starszym wieku.

W Kępnie minister Marlena Maląg wręczyła 4 promesy w ramach tegorocznej edycji programu ASOS.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u