Obchody 105. rocznicy Szarży pod Rokitną

Autor: Mazowiecki UW 2020-06-15 09:12:37

13 czerwca 2020 r. Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wziął udział w obchodach 105. rocznicy Szarży pod Rokitną, organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Obchody 105. rocznicy Szarży pod Rokitną zostały rozpoczęte  Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawianą w intencji poległych i zmarłych ułanów 2. Szwadronu Legionów Polskich. O godzinie 12 uczestnicy ceremonii złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.  

Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski odczytał list w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego:

W dziejach polskich zmagań o niepodległość są boje niezwykle symboliczne, takie które przeszły do legendy. Takim starciem była słynna Szarża pod Rokitną. Wszystkich Państwa, uczestników obchodów jej 105. rocznicy, zapewniam o moim najwyższym szacunku (…).

Szanowni Państwo, my, żyjący w wolnej i suwerennej Polsce, mamy szczególny obowiązek upamiętnienia tych, którym tę wolność zawdzięczamy. Mamy obowiązek niesienia w przyszłość świadectwa umiłowania naszej Rzeczypospolitej. Dlatego dziś, w 105. Rocznicę Szarży pod Rokitną, chylimy czoła przed jej uczestnikami.

13 czerwca 1915 r.  2. szwadron ułanów Legionów Polskich, dowodzony przez  rtm. Zbigniewa Dunin-Wąsowicza, przeprowadził szarżę na poczwórne okopy rosyjskie na polach wsi Rokitna w Besarabii. Był to najsłynniejszy bój II Brygady Legionów Polskich. Porównywano ją do szarży pod Somosierrą.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u