Rady Wykonawcza ds. „Programu dla Śląska” pod przewodnictwem Premiera

Autor: Śląski UW 2020-06-19 07:52:28

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem wziął udział w IV posiedzeniu Rady Wykonawczej do spraw „Programu dla Śląska”, które odbyło się w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Co istotne, na dzisiejszym posiedzeniu Prezes Rady Ministrów objął przewodnictwo nad Radą Wykonawczą. – Zostałem poproszony o przewodzenie radzie przez co najmniej następnych 12 miesięcy, żeby program nabrał tempa i żebyśmy mogli realizować innowacyjne projekty – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego, który odbył się po spotkaniu. – Praca na Śląsku ma szczególny wymiar i praca dla Śląska też musi mieć szczególny wymiar. Dlatego w ramach „Programu dla Śląska” będziemy proponowali nowe rozwiązania, innowacyjne i przede wszystkim będziemy przyciągali nowych inwestorów – mówił szef rządu. Podziękował również wszystkim ośrodkom zaangażowanym w pracę dla regionu i zapowiedział bliską współpracę z ośrodkami akademickimi i stworzenie rozwiązań, które przyciągną młodych ludzi do studiowania w naszym województwie. – „Program dla Śląska” – nasze oczko w głowie – będzie na pewno fundamentem wieloletniego planu dla Śląska i fundamentem dobrego rozwoju całej ziemi śląskiej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rząd wspomniał również o transformacji energetycznej, która jak zaznaczył, jest sprawą fundamentalne ważną nie tylko dla województwa śląskiego, ale też całej Polski. – Transformacja energetyczna wsparta ogromnym zastrzykiem pieniędzy z UE to trudne wyzwanie, ale i ogromna szansa – podkreślił.

***

„Program dla Śląska” jest jednym z projektów strategicznych „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Ma on na celu zmianę profilu gospodarczego regionu i stopniowe zastępowanie tradycyjnych sektorów gospodarki nowymi przedsięwzięciami w sektorach bardziej produktywnych, innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie. Na koniec 2019 roku w ramach „Programu dla Śląska” zaangażowane były środki w wysokości ok. 58 mld zł, natomiast szacunkowa wartość zrealizowanych i planowanych przedsięwzięć to 62 mld zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u