Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych

Autor: mat prasowe MSWiA 2020-06-20 08:38:30

Jednym z priorytetów MSWiA jest zapewnienie polskim obywatelom należącym do mniejszości narodowych i etnicznych warunków do rozwoju ich języka, obyczajów, tradycji i kultury – powiedział w środę (17 czerwca br.) wiceminister Błażej Poboży podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Członkowie Komisji Wspólnej rozmawiali m.in. o warunkach funkcjonowania organizacji mniejszości narodowych i etnicznych w czasie pandemii oraz przygotowaniach do Narodowego Spisu Powszechnego w 2021.

Wiceminister Błażej Poboży przedstawił zadania i działania podejmowane przez MSWiA wobec mniejszości narodowych i etnicznych. Jak wskazał, jednym z nich jest m.in. sprawna obsługa wniosków o dotacje na ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości oraz ich języka regionalnego.

Środki publiczne, którymi dysponuje MSWiA, stanowią główne źródło finansowania dla wielu organizacji działających na rzecz ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości. Wiceminister Błażej Poboży podkreślił, że w przyszłości ważne będzie umożliwienie przyjmowania wniosków o dotacje w postaci elektronicznej. – Będziemy dążyli do tego, aby nowy system teleinformatyczny zawierał jak najwięcej funkcjonalności, a przedstawiciele mniejszości mogli uczestniczyć w jego testach – powiedział wiceszef MSWiA. Szczegółowe zasady udzielania dotacji na 2021 r. zakładają, że pierwszy nabór wniosków przy pomocy systemu teleinformatycznego będzie miał charakter mieszany.

Do pozostałych ważnych dla MSWiA zadań wiceminister zaliczył m.in. zapewnienie sprawnej obsługi posiedzeń Komisji Wspólnej, w tym wprowadzenie możliwości posiedzeń zdalnych. 

Podczas posiedzenia wiceminister Błażej Poboży wręczył  pani Galinie Trawkinie- Sydorenko przedstawicielce mniejszości rosyjskiej w Polsce, powołanie do składu Komisji.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u