Kolejna umowa z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych podpisana. Samorząd województwa uruchomi 21 linii

Autor: Podlaski UW 2020-06-21 08:26:43

21 połączeń autobusowych wznowi w regionie spółka PKS Nova S.A. W piątek (19.06) marszałek Artur Kosicki podpisał umowę z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim na dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W konferencji przed białostockim dworcem PKS wzięli udział także: Rafał Weber - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, senator Jacek Bogucki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz podlascy samorządowcy.

Wiceminister Rafał Weber na konferencji podkreślił, że walka z wykluczeniem komunikacyjnym to główny cel Ministerstwa Infrastruktury. Stąd realizacja bardzo dużych inwestycji, zarówno drogowych, jak i kolejowych, aby poprawić jakość podróży, skrócić dystans pomiędzy największymi miastami w Polsce.

- Jednym z instrumentów, jakie stworzył rząd Mateusza Morawieckiego, jest także Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, który ma wspierać organizacje transportu zbiorowego, aby każdy mieszkaniec - nawet najodleglejszej, małej miejscowości - mógł w bezpieczny sposób dotrzeć do stolicy gminy, powiatu, województwa - powiedział wiceminister.

W tym roku w ramach Funduszu wsparcie otrzyma w całej Polsce (po dwóch naborach) 2,5 tys. linii autobusowych.

- Mimo epidemii zwiększyło się finansowanie w ramach Funduszu. Do kwietnia państwo dopłacało złotówkę do wozokilometra, w tej chwili to już 3 zł. W związku z tym ten drugi nabór, który przeprowadzaliśmy, cieszył się dość dużym zainteresowaniem samorządów – wśród nich był samorząd województwa. W drugim naborze mamy 37 nowych połączeń autobusowych, z czego 21 to właśnie linie, które zakontraktuje samorząd na długości ok. 2 tys. km - podsumował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Nowe połączenia będą kosztować łącznie 9,8 mln zł, 5,8 mln zł pochodzi z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Umowę zrealizuje spółka PKS Nova i będzie ona obowiązywać do końca tego roku.

- Wspólnie z zarządem województwa podlaskiego i radnymi dbamy o to, aby region nie był wykluczony komunikacyjnie. To będą nie tylko linie dojeżdżające do Białegostoku, ale również łączące mniejsze miejscowości - dodał marszałek województwa Artur Kosicki.

Wiceminister Rafał Weber w piątek (19.06) podpisał także aneks do umowy, dotyczącej przebudowy drogi krajowej nr 66, który zakłada zwiększenie finansowania o 60 mln zł. Chodzi o czterokilometrowy odcinek w Wysokiem Mazowieckiem. Przetarg na modernizację Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ma ogłosić jeszcze w tym roku, a droga ma być przebudowana w latach 2021-2022.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u