Odsłonięcie tablicy poświęconej Helenie Tymińskiej - babci "Inki"

Autor: Podlaski UW 2020-06-21 08:29:01

W sobotę (20.06) prezydent Andrzej Duda, podczas wizyty w województwie podlaskim, odsłonił w Grajewie tablicę pamiątkową poświęconą Helenie Tymińskiej - babci Danuty Siedzikówny "Inki". W uroczystości wziął również udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Pamiątkową tablicę prezydent RP wraz z przedstawicielami rodziny Heleny Tymińskiej odsłonili w 1 Liceum Ogólnokształcącym w Grajewie. Znajduje się na niej napis: "Helenie Tymińskiej (1885-1968), babci Danuty Siedzikówny „Inki” , nauczycielce LO w Grajewie w latach 1948-1958. Tej, która wychowała pokolenia młodych Polaków z ziemi grajewskiej i szczuczyńskiej w miłości do ojczyzny tak, aby w chwili próby zachowali się jak trzeba".

To nawiązanie do słów Danuty Siedzikówny, która w więzieniu miała powiedzieć "Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba". Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W 1945 roku została aresztowana za współpracę z antykomunistycznym podziemiem, a w 1946 roku skazana na śmierć przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa i rozstrzelana.

Helena Tymińska urodziła się w 1885 roku w Taszkiencie (Uzbekistan), w młodym wieku wróciła na ziemie polskie. Po wojnie pracowała jako nauczycielka w liceach m.in. w Grajewie i Szczuczynie. Zmarła w 1968 roku, pochowana została na cmentarzu parafialnym w Grajewie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u