2 miliony złotych na walkę z pandemią z Krajowej Spółki Cukrowej

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2020-06-23 09:34:53

Krajowa Spółka Cukrowa, podobnie jak inne spółki z udziałem Skarbu Państwa, włączyła się w walkę z epidemią koronawirusa. Jej działania, to nie tylko przejaw społecznej odpowiedzialności biznesu, ale też ważnego obecnie patriotyzmu gospodarczego.

Mówili o tym podczas briefingu prasowego: Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Ks. Wojciech Przybyła – Dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej, Ks. Krzysztof Stawski – Dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Krzysztof Kowa – Prezes Zarządu KSC S.A. oraz Andrzej Nowakowski – Członek Rady Nadzorczej KSC S.A.

Pomoc o wartości około 2 milionów złotych przekazała Krajowa Spółka Cukrowa w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, w formie darowizn finansowych - na rzecz placówek służby zdrowia na zakup koniecznych środków ochrony indywidualnej i sprzętu medycznego oraz w formie darowizn żywnościowych - w postaci produktów Grupy Kapitałowej Krajowej Spółki Cukrowej S.A. na rzecz innych podmiotów.

- To co się wydarzyło w ostatnim czasie w naszym kraju było dla nas bardzo trudnym doświadczeniem, jednak można było w tym czasie liczyć na ludzi, którzy nas w tym czasie wspierali. Dziękuję Krajowej Spółce Cukrowej, która bardzo szybko odezwała się do administracji rządowej w terenie i skierowała konkretną, bardzo szybką pomoc. Chciałbym także podziękować Caritasowi Diecezji Bydgoskiej oraz Archidiecezji Gnieźnieńskiej. To właśnie za pośrednictwem Caritasu udało się przekazać osobom najbardziej potrzebującym produkty Krajowej Spółki Cukrowej – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, jakie znaczenie dla polskiej gospodarki, a w szczególności dla polskiego rolnictwa, ma Krajowa Spółka Cukrowa.

- Cieszę się, że kolejna spółka Skarbu Państwa, spółka, która dla polskiego rolnictwa jest kluczowa, pomaga również w sytuacji kryzysu, w sytuacji, która nas dotknęła. Spółka jest dobrze zarządzana, ma przed sobą dobrą przyszłość, nie tylko w zakresie swojej podstawowej działalności, jaką jest produkcja cukru, ale również tych działów, o które w minionych latach jej aktywność została rozszerzona. Trwają intensywne prace nad rozszerzeniem działalności Krajowej Spółki Cukrowej, która będzie osią grupy spożywczej stabilizującej część polskiej produkcji rolniczej – podkreślił minister Ardanowski.

- Jednocześnie czas epidemii pokazał, że spółki Skarbu Państwa stanęły na wysokości zadania. Pomagały i pomagają w dalszym ciągu w zakupie środków ochrony, urządzeń, sprzętu medycznego. Pomagają na wiele sposobów, również dostarczając żywność. Jest to bardzo ważne, żeby w tej trudnej sytuacji pokazać solidarność ludzką. Pokazać wspólnotę, gdzie każdy potrafi dzielić się tym co ma - dodał minister.

Ks. Wojciech Przybyła – Dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej zwrócił uwagę na zasięg pomocy, która, za pośrednictwem Caritasu, popłynęła z Krajowej Spółki Cukrowej do potrzebujących.

- W bardzo krótkim czasie do wielu tysięcy osób dotarły paczki z produktami, które otrzymaliśmy z Krajowej Spółki Cukrowej. Były to osoby wykluczone społecznie, osoby w kwarantannie, osoby niepełnosprawne, starsze, które w danym momencie nie mogły wychodzić z domu. Były to także osoby niepełnosprawne, które korzystają z naszych jadłodajni i z naszej bezpośredniej pomocy. Część wsparcia przekazaliśmy do domów dziecka i ośrodków wychowawczych. Za wszystkie gesty wsparcia składam państwu serdeczne Bóg zapłać – powiedział ks. Wojciech Przybyła.

KSC „Polski Cukier” wsparła finansowo w pierwszej kolejności dwa wskazane przez Ministerstwo Zdrowia szpitale jednoimienne: Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu oraz Szpital Powiatowy w Radomsku. Przekazana kwota została przeznaczona na zakup koniecznych środków ochrony indywidualnej oraz sprzętu medycznego, niezbędnych do prowadzenia skutecznego leczenia osób zakażonych oraz zachowania bezpieczeństwa personelu medycznego.

- Dla nas jako Krajowej Spółki Cukrowej, dla pracowników naszej spółki solidarność międzyludzka jest czymś bardzo naturalnym. Dlatego w tym bardzo trudnym dla nas okresie pandemii podjęliśmy decyzję o podzieleniu się tym co mamy i zrobiliśmy to dwoma kanałami. Pierwsza pomoc poszła do szpitali. Druga pomoc, nasze produkty zostały przekazane osobom najbardziej potrzebującym. Zrobiliśmy to za pośrednictwem tych, którzy na niesieniu pomocy znają się najlepiej – tłumaczył Krzysztof Kowa – Prezes Zarządu KSC S.A.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u