Blisko 300 mln zł na nowy kampus dla Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Autor: mat prasowe KPRM 2020-06-24 07:33:33

Myślę, że nowa Akademia Muzyczna, na którą z budżetu państwa polskiego przeznaczamy blisko 300 mln zł będzie miejscem, w którym będą tworzyli nowi artyści, artyści którzy będą rozsławili polskie imię, ale będą też zachwycali nas wszystkich, tym co nas uszlachetnia, czyli piękną muzyką. Gdzie jest lepsze miejsce na taką inwestycję niż tutaj w samej Bydgoszczy, na bydgoskiej ziemi, która wydała tylu znakomitych muzyków –  powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Nowoczesny kampus zamiast ośmiu budynków

Nowoczesny kampus Akademii Muzycznej ma powstać w latach 2020-2023. Łączny koszt realizacji całego projektu to ok. 290 mln zł.

Równie ważna dla narodu, dla państwa, które chce się rozwijać, jest infrastruktura duchowa. Muzyka i sztuka ją tworzą, ale muszą do rozwoju mieć to miejsce, w którym będą mogli kształcić nowych muzyków i artystów – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Nowoczesna, piękna i pięknie położona Akademia Muzyczna będzie przystanią dla muzyków i będzie rozsławiała imię Bydgoszczy i Polski – dodał szef rządu.

Obecnie Akademia Muzyczna swoją działalność prowadzi w ośmiu budynkach, których stan techniczny jest niewystarczający. Budowa nowoczesnego kampusu to szansa dla bydgoskiej uczelni na zwiększenie zakresu prowadzonej działalności, poprawy jakość nauczania i stworzenie możliwość wyrównania szans edukacyjnych w stosunku do innych ośrodków akademickich w Polsce. Dzięki inwestycji, Akademia Muzyczna będzie mogła również zwiększyć liczbę studentów, w tym również studentów zagranicznych.

Nowy ośmiokondygnacyjny budynek to m.in. cztery sale koncertowe – symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa i organowa, a także sale dydaktyczne i dom studenta.

***

Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy utworzono 27 listopada 1979 r. Była to ósma tego rodzaju uczelnia artystyczna w kraju. Na patrona obrano Feliksa Nowowiejskiego — wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta, organistę i pedagoga. Od 2005 r., w związku z sukcesem studenta bydgoskiej akademii Rafała Blechacza, który na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie zdobył I nagrodę, gwałtownie wzrosło zainteresowanie bydgoską szkołą pianistyczną. Do Akademii zaczęli tłumnie przybywać młodzi pianiści z Dalekiego Wschodu. Obecnie studiuje tu kilkudziesięciu studentów z zagranicy, w tym większość z Chin.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u